Euro
11.1335
-0.53%
Dolar
9.5831
-0.2%
Altın
557.57
0.72%
Borsa
1.493
0.88%
Bitcoin
606.076
4.12%
14ºC
İstanbul
Çok bulutlu 14 C

  Kayseri'de 1. Komando Tugayı kapılarını basına açtı

  Kayseri'de bulunan 1. Komando Tugayı basına kapılarını açarak yeni tip teçhizatlarını tanıttı.
  • 20.01.2015 - 15:04
  Kayseri'de 1. Komando Tugayı kapılarını basına açtı

  asker

  Türk Silahlı Kuvvetleri'nin (TSK) en seçkin birliklerinden 1. Komando Tugayı'nda, envantere yeni giren ve askerler tarafından kullanılmaya başlanan yeni tip botlar ve milli piyade tüfeği ile kullanımda olan silah ve diğer teçhizat basına tanıtıldı.

  Tugay Komutanı Tuğgeneral Aydoğan Aydın, brifing salonunda düzenlediği toplantıda, yurt içi ve yurt dışında verilen her türlü görevi başarıyla yerine getirdiklerini ve getirmeye de devam edeceklerini söyledi.

  TÜRKİYE TARİHİNDE İLK HAVA İNDİRME HAREKATI

  1. Komando Tugay Komutanlığı'nın 1974 yılında Kıbrıs'a paraşütle indirme yaparak Türkiye Cumhuriyeti tarihinde ilk defa hava indirme harekatı gerçekleştirdiğini ve hali hazırdaki tek hava indirme yeteneğine sahip birlik olduğunu belirten Aydın, "Tugayımız, Kıbrıs Barış Harekatı ve terörle mücadele sonucunda göstermiş olduğu başarılar nedeniyle iki üstün cesaret ve feragat madalyasıyla devletimizin takdirine mazhar olmuştur. Tugayımız madalyalarını sancağında taşıyor. Her tugayın sancağında madalya olmaz, olanda da genelde bir tane vardır. Ama bizim sancağımızda iki madalya birden var. Bu da bizim gurur ve onurumuzdur" şeklinde konuştu.

  Kayseri de 1. Komando Tugayı kapılarını basına açtı #2

  YERLİ ÜRETİM PİYADE TÜFEĞİ TANITILDI

  Komandoların kullanmaya başladığı yerli üretim olan milli piyade tüfeği MPT-13'ün de tanıtımı yapıldı. 4 kilo 200 gram ağırlığında ve 600 metre tesirli menzili bulunan tüfeğin daha önce kullanılan HK33-E piyade tüfeğine göre 200 metre daha uzun menzili bulunuyor. Test aşamasında olması nedeniyle azami menzili henüz net olarak belirlenemeyen MPT-13'te 7,62 milimetre çapında mermi kullanılıyor. Böylece, HK33-E piyade tüfeğinde kullanılan 5,56 milimetre çapındaki mermiye göre daha gelişmiş mermi kullanımı sağlanıyor.

  Kayseri de 1. Komando Tugayı kapılarını basına açtı #3

  MEHMETÇİK İÇİN YENİ TİP BOTLAR

  Faaliyetler kapsamında Mehmetçik'e dağıtılan ve kullanılmaya başlanılan her türlü hava şartlarına uyumlu yeni tip botlar da tanıtıldı. Bin 700 askerin kullanmaya başladığı ve özel olarak tasarlanan botlar, Türkiye'nin bitki örtüsüne ve kamuflaj rengine göre belirlenip mevcut üniforma deseniyle uyumlandırılmasıyla dikkat çekiyor.

  Kayseri de 1. Komando Tugayı kapılarını basına açtı #4

  500 BİN ADIM TESTİNİ GEÇTİ

  Sıcak ve soğuk iklim koşullarına uyum sağlayan teknolojiyle üretilen botlar dört mevsim kullanılabiliyor. Nefes alabilir ve su geçirmez gore-tex teknolojisine sahip yeni botlar, suyun içinde 500 bin adım testinden su geçirmeden çıktı. Aynı zamanda ter ve havayı dışarı vererek ayağın kuru kalmasını sağlayan botlar, taban teknolojisi sayesinde kaymaz özelliğe sahip. Yeni botların dış tabanında kullanılan kauçuk, otomobil lastiklerinde kullanılan malzemeyle aynı.

  Kayseri de 1. Komando Tugayı kapılarını basına açtı #5

  BİLEK BURKULMALARINI ÖNLÜYOR

  Bilek burkulmalarını önleyici topuğa sahip yeni botların iç kalıbı da Türk insanının ayak formuna uygun olacak şekilde tasarlandı. Eski botlara göre 300 gram daha hafif olan botlar, Mehmetçik'e daha fazla hareket kabiliyeti ve hız kazandırıyor.

  Kayseri'de 1. Komando Tugayı kapılarını basına açtı -GALERİ

  Kayseri de 1. Komando Tugayı kapılarını basına açtı #6

  KOMANDOLAR GÖZ DOLDURDU

  Askeri malzeme ve mühimmat tanıtımının ardından komandolara verilen zorlu eğitimler uygulamalı olarak gösterildi. Zaman zaman gerçek mermilerin kullanıldığı gösterilerde, komandolar hedefleri 12'den vurarak göz doldurdu.

  İlk olarak dağcılık parkurundaki eğitim alanındaki kulelerin üzerinden halatlara bağlı şekilde inen komandolar, gerçeğini aratmayacak temsili gösteri sundu. Kalça metoduyla kuleden iniş yapan askerler, başarılı bir şekilde yer emniyetini aldı.

  Kayseri de 1. Komando Tugayı kapılarını basına açtı #7

  TÜRK BAYRAĞI İLE GÖSTERİ TAMAMLANDI

  Zor arazi koşulları nedeniyle helikopterin iniş yapamadığı durumlarda kullanılan yarasa modelini gösteren Mehmetçikler, tam teçhizatlı şekilde halatlar yardımıyla kuleden vadi tabanına inmeyi başardı. İnişin ardından askerler Türk Bayrağı açarak gösteriyi tamamladı.

  Kayseri de 1. Komando Tugayı kapılarını basına açtı #8

  Kayseri de 1. Komando Tugayı kapılarını basına açtı #9

  İlginizi Çekebilir


  Görüş Bildir