Petrol
86.64
-0.09%
Euro
19.4158
0.09%
Dolar
18.6376
0.03%
Altın
1.059
-0.05%
Borsa
4978
0.31%
Bitcoin
324.528
3.76%
13ºC
İstanbul
Bulutlu 13 C

  Kendi kullandığı elektriği kendi üretiyor

  Erzurum'da yaşayan Ali Yıldırım, HES projesinden esinlenerek kendi elektriğini üretmeye başladı.
  • Ajanslar
  • 13.06.2016 - 18:06
  Kendi kullandığı elektriği kendi üretiyor

  Erzurum'un Tortum ilçesinde Ali Yıldırım, evinin önünde akan dereden ürettiği elektrik ile evinin ve işlettiği alabalık çiftliği ile fırının bütün enerji ihtiyacını karşılıyor.

  HES PROJESİNDEN ESİNLENDİ

  Tortum'da alabalık tesisi işleten 57 yaşındaki Yıldırım, Kazandere köyündeki HES projesinden esinlenerek evi ve tesisi için dere suyundan elektrik üretmeye başladı. Yıldırım, ürettiği elektrik fazla gelince enerjiyi harcamak için bir de fırın kurdu.

  Kendi kullandığı elektriği kendi üretiyor #1

  BEDAVAYA GETİRİYOR

  Ali Yıldırım, AA muhabirine yaptığı açıklamada, 24 yıldır alabalık yetiştirdiğini, 2 yıl önce bütün enerji ihtiyacını bedavaya getirdiğini anlattı.

  Yaklaşık 40 bin lira harcayarak evinin önünden geçen dereye küçük bir santralkurduğunu ifade eden Yıldırım, "Bu sayede kışın evimin ısınmasından elektrik ihtiyacına, tesis aydınlatmasından elektrikli taş fırının işletmesine kadar bütün elektrik ihtiyacımı bedava karşılıyorum. Hem de karlı oluyor. İmkan olsa köyümün elektriğini de karşılarım." dedi.

  "BAKTIK SUYUN DÜŞME VE ÇARPMA HIZI VAR"

  Köyünde gördüğü HES projelerinden esinlenerek elektrik üretimi yapmaya başladığını anlatan Yıldırım, santralinde mühendislere yaptırdığı ölçüme göre 24 kilovat elektrik üretimi yapıldığını söyleyerek, şöyle devam etti: "Santrale gelen su fazla olursa köyün elektrik ihtiyacını da karşılayabilirim. Köyümüzde HES projeleri vardı, onlardan gördük, bilgi edindik. Burada baktık suyun düşme ve çarpma hızı var. Düşüş olduğu zaman elektrik üretilebiliyor, yani suyun 24 metreden vuruşu olduğunda elektrik üretiliyor. Tesisimde imkanlar çok uygun olduğundan ben de evimin, tesisimin aydınlatmasını ve ısınmasını karşılayayım diyerek üretim yaptım. Ama elektrik üretimi tahminimizden fazla çıkınca çareyi ekmek fırını açarak fazla kalan enerjiyi ekmek fırınında harcamakta buldum."


  Görüş Bildir