Petrol
111.17
1.07%
Euro
16.9306
0.77%
Dolar
15.945
0.45%
Altın
950.11
0.80%
Borsa
2395
0.94%
Bitcoin
487.120
2.70%
19ºC
İstanbul
Çoğunlukla güneşli 19 C

  Kıyıköy’de dalga nedeniyle denize girmek yasaklandı

  İstanbul ve çevre illerden gelen yerli turistler denize giremeden geri dönerken, jandarma ve belediye ekipleri plaj çevresinde önlem aldı.
  • DHA
  • 18.07.2020 - 15:39
  Kıyıköy’de dalga nedeniyle denize girmek yasaklandı

  Kırklareli’nin Vize ilçesi Karadeniz kıyısında bulanan tatil beldesi Kıyıköy, hafta sonlarında İstanbul ve Trakya'dan binlerce yerli turistin denize girmek için akınına uğruyor.

  Bu hafta sonu havanın rüzgarlı olması ve Karadeniz'in yer yer büyük dalgalar yaratması üzerine Kıyıköy Belde Belediyesi, Vize Kaymakamlığı'ndan görüş alarak ortak kararla vatandaşların can güvenliği açısından denize girmesini yasakladı.

  TABELA KONULDU

  Plaja da, 'Fırtınalı havalarda dalgalı denize girmek tehlikeli ve yasaktır' yazılı tabela konuldu.

  Kıyıköy'de denize girmek için gelenler, geri dönmek zorunda kaldı. Jandarma ve belediye ekipleri plaj ve çevresinde önlem aldı. Kıyıköy Belediye Başkanı Ender Sevinç, alınan bu kararın tamamıyla vatandaşların can güvenliği için olduğunu söyledi.

  Kıyıköy’de dalga nedeniyle denize girmek yasaklandı #1

  “HAVALAR BÖYLE GİDERSE İZİN VERMEYECEĞİZ”

  Sevinç, “Havalar böyle giderse bu kararı almaya devam edeceğiz. Biz takip ediyoruz, önümüzdeki hafta deniz bu şekil olmayacak ve Kıyıköy belediye plajı gelen misafirlerimize açık olacaktır. Kışın beldemizin nüfusu 2 bin 180 ama hafta sonralı bu rakam 20 bini buluyor. Biz 2 bin 180 kişiye hizmet ettiğimiz personel ile 20 bin kişiye hizmet etmeye çalışıyoruz.” diye konuştu.

  “DİP AKINTISI ÇOK”

  Kıyıköy belediye plajında 2 yıldır cankurtaran olarak görev yapan Kerem Ayan ise dalgalı havalarda uyarılara aldırış etmeyenler olduğunu ancak denizin akıntısını anlattıktan sonra ikna olduklarını söyledi.

  Ayan, “Bu denizin dip ve su üstü akıntısı çok. İnsanları zarar gelmemesi için sahile sokmuyoruz. Zaten belediye olarak her şeyimizi tamamladık, kuleler bitti. Temmuz aylarında deniz böyle oluyor, ara ara düzeliyor.  Saatte 27 kilometre karayel esiyor. İnsanlarımızın can güvenliği için sahile almıyoruz. Geliyorlar, 'para verdik biz burada denize gireceğiz' diye bağırıyorlar. Zaman zaman tartışıyoruz. İnsanların kendi canlarını koruması gerekirken tabi bizim de göreviz bu. Biz onlar için elimizden geleni yapıyoruz.” diye konuştu.

  Kıyıköy’de dalga nedeniyle denize girmek yasaklandı #2

  DENİZE GİREMEDİLER

  İstanbul'dan arkadaşları Kıyıköy'e gelen Rafiye Solgün, dalga olması nedeniyle denize girişlerine izin verilmediğini bunun da doğru bir karar olduğunu söyledi.

  Solgün, “İstanbul'dan geldik arkadaşlarla birlikte biraz kafa dinlemek istedik. Fakat çok fazla dalgalı deniz. Jandarma ve belediye ekipleri izin vermiyor denize girmeye. Yerinde bir karar çünkü kocaman  dalgalar var. Bizde diğer alternatiflere bakacağız. Çok güzel manzara var arka tarafta onu değerlendireceğiz.” dedi.

  Bu arada denize giremeyen bazı vatandaşlar ise beldede bulunan Pabuç Deresi'nde serinlemeye çalıştı.

  Kıyıköy’de dalga nedeniyle denize girmek yasaklandı #3

  Kıyıköy’de dalga nedeniyle denize girmek yasaklandı #4

  Kıyıköy’de dalga nedeniyle denize girmek yasaklandı #5


  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir