Kızına Türkiye adını verdi

Kızına Türkiye adını verdi

Türkiye'ye sığındıktan sonra Kahramanmaraş'ta doğum yapan Suriyeli kadın, kızına ''Türkiye'' adını verdi.

Hatay'ın Reyhanlı ilçesinden giriş yaptıktan sonra ailesiyle birlikte Kahramanmaraş Hoca Ahmet Yesevi Lisesi'ne yerleştirilen Hasne Muhammet, Kadın Doğum ve Çocuk Hastalıkları Hastanesi'nde bir kız çocuğu dünyaya getirdi.

"ÖMÜR BOYU ÖZGÜRLÜĞÜ ANLATSIN"

Hastanedeki tedavisinin ardından barındıkları okula geri dönen anne Hasne Muhammet, AA muhabirine yaptığı açıklamada, dünyaya gelen çocuğuna ''Ömür boyu özgürlüğü anlatsın'' diye ''Türkiye'' adını verdiklerini söyledi.

FOTOĞRAFLAR İÇİN TIKLAYIN

Türkiye'nin kendilerine kucak açmasıyla birlikte iki mutluluğu aynı anda yaşadıklarını anlatan anne Hasne Muhammet, ''Kızımın da Türkiye gibi bahtının açık olmasını istiyorum. Buruk da olsa özgürlüğümüze kavuştuk. Dün gece bir kızımız dünyaya geldi. Adını da özgürlüğün timsali olsun diye 'Türkiye' koyduk'' diye konuştu.

2'si erkek 4 çocuğu daha olduğunu kaydeden anne Hasne, bir gün ülkelerine geri döneceklerini, ancak Esad'ın halkına yaptığı zulmü hiçbir zaman unutmayacaklarını ifade etti.

"TÜRKİYE GİBİ GÜÇLÜ OLSUN"

Baba Ahmet Şair ise tel örgülerden kaçarak Türkiye'ye sığındıklarını ve eşinin Türkiye'de sağlıklı bir kız dünyaya getirmesiyle büyük bir mutluluk yaşadıklarını dile getirdi. Türkiye gibi ''güçlü'' olsun diye kızlarına bu adı verdiklerini anlatan baba Ahmet, ''Bir süre sonra Suriye'ye geri döneceğim. Eşimi ve çocuklarımı sağlıklı bir şekilde dost ülke Türkiye'ye getirdik. Ülkeme dönüp Esad'a karşı savaşacağım'' dedi.

Bu arada, Suriyelilerin yerleştirildiği okulda tercümanlık yapan Abdullah Akpınar, bebekleri olan Hasne Muhammet ve Ahmet Şair çiftiyle ''kardeş aile'' olduklarını ifade etti.

Akpınar, doğum yapan anne ile yakından ilgilendiklerini ve ihtiyaçlarının gidermeye çalıştığını anlattı.

Suriyelilerin barındığı okulun yöneticileri de ''Türkiye'' adlı bebeğe para taktı.