Euro
10.1273
-0.1%
Dolar
8.5134
-0.41%
Altın
499.46
0.54%
Borsa
1.384
1.68%
Bitcoin
343.500
0.59%
32ºC
İstanbul
Güneşli 32 C

  Likya kum zambakları yok olma eşiğinde

  Önceki yıllara göre giderek azalan kum zambakları, bilinçsiz sahil kullanımı ve kökleyip götürenler yüzünden yok oluyor.
  • DHA
  • 30.09.2017 - 19:08
  Likya kum zambakları yok olma eşiğinde

  Avrupa ve Türkiye'nin en zengin doğal alanlarından Akdeniz sahilleri, endemik ve nesli tehlike altında bir tür olan Likya kum zambaklarıyla süslendi.

  AKDENİZ'İN SÜSÜ: LİKYA KUM ZAMBAKLARI

  Fethiye'den Antalya'nın doğusuna kadar her yıl temmuz sonunda başlayıp ekim ayının ortalarına kadar Akdeniz sahillerini süsleyen ve endemik bir tür olan Likya kum zambakları, geçen yıllara göre azalmış olsa da yine çiçeklendi. Hem kokusu, hem görüntüsüyle Akdeniz sahillerini süsleyen Likya kum zambakları, nesli tehlike altındaki hassas türler arasında gösteriliyor.

  Likya kum zambakları yok olma eşiğinde #1

  ZARAR VERENE PARA CEZASI

  Yapılan bilimsel çalışmalarda da plajlardaki turizm baskısı nedeniyle ciddi tehdit altındaki Likya kum zambaklarını koparan veya yayılış alanlarına zarar veren kişi veya kişilere, biyolojik çeşitliliği tahrip etmekten dolayı 2 bin 872 sayılı Çevre Kanunu kapsamında 38 bin 751 TL idari para cezası uygulanıyor.

  Likya kum zambakları yok olma eşiğinde #2

  YOK OLMA TEHLİKESİ YAŞIYOR

  Koruma altına alınma kararı da bulunan ve Fethiye'den Antalya'nın doğusuna kadar sahil şeridindeki kumsallarda açan Likya kum zambağı, sahillerdeki yapılaşma, bilinçsiz sahil kullanımları, şezlong ve benzeri yapılarla sahillerin doldurulması, çadırcılar, artan otel inşaatları gibi nedenlerle yok olma tehlikesi yaşıyor. Bazı vatandaşlar ise sahillerde gördükleri Likya kum zambaklarını kökleyip evlerinin bahçesine götürüyor.

  Likya kum zambakları yok olma eşiğinde VİDEO

  Likya kum zambakları yok olma eşiğinde #3

  Likya kum zambakları yok olma eşiğinde #4

  Likya kum zambakları yok olma eşiğinde #5

  Likya kum zambakları yok olma eşiğinde #6

  Likya kum zambakları yok olma eşiğinde #7

  Likya kum zambakları yok olma eşiğinde #8

  Likya kum zambakları yok olma eşiğinde #9

  Likya kum zambakları yok olma eşiğinde #10

  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir