Malatya’da alkollü olmadığını kanıtlayan sürücüye mahkemeden ret
İHA

Malatya’da özel bir ilaç firmasında dağıtım görevlisi olarak çalışan 25 yaşındaki Mehmet Cihat Bozkurt, nisan ayında polis ekipleri tarafından alkolmetre ile yapılan alkol testinde yasal sınırın 0.2 promil üstünde 0.22 promil alkollü çıktı.

Alkollü bir şekilde ticari araç kullandığı gerekçesiyle Bozkurt’un ehliyetine 6 ay süreyle el konuldu ve 1.339 TL idari para cezası uygulandı.

FAZLA DEZENFEKTAN KULLANIMI İDDİASI

Alkollü olmadığını ispatlamaya çalışan Bozkurt, Malatya Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde kan testi yaptırdı ve testte alkol kullanmadığı ortaya çıktı.

Para cezasını ödeyen ve ardından durumu adli mercilere taşıyan Bozkurt, adli mercilerden de ret yanıtı aldı.

Hayatı boyunca alkol kullanmadığını iddia eden Bozkurt, pandemi sürecinde fazla şekilde dezenfektan kullanmasının alkollü çıkmasına neden olduğunu söyledi.

“YARGITAY’A DOSYA BOZMA KARARI YAZMAMI SÖYLEDİLER”

Polis ekipleri tarafından alkometre ile yapılan kontrolde alkollü çıktığını, hastanede yaptırdığı kan testinde ise kanında alkol bulunmadığını söyleyen Bozkurt, “Alkol almadığım ortaya çıktı. Bunu hemen mahkemeye taşıdım. Avukat tutup itiraz edip mahkemeye taşıdım. İki buçuk ay sonra mahkeme sonuçlandı. Ret kararı verdiler. Tekrar mahkemeye gittim itiraz dilekçesi verdim. Bir hafta sonra yine karar geldi kesin ret edilmiştir diye. Şu an çok mağdurum. Hakimle görüştürmedikleri için bir şey demediler. Başsavcı vekiliyle görüştüm. Yargıtay’a dosya bozma kararı yazmamı söylediler. O da 3 yıla yakın sürüyormuş.” şeklinde konuştu.

Malatya’da alkollü olmadığını kanıtlayan sürücüye mahkemeden ret

“BOL MİKTARDA DEZENFEKTAN SIKTIM ELİME”

Alkol kullanmadığını ancak pandemi sürecinde çok fazla dezenfektan kullandığını ve dezenfektanın etkisiyle 0.22 promil alkollü çıktığını iddia eden Bozkurt, “Nöbetçi eczaneye ilacımı bıraktım. Nöbetçi olduğu için bayağı yoğun müşterisi falan vardı. Bir de virüs yoğun olduğu için bol miktarda dezenfektan sıktım elime. Büyük ihtimal ondan olduğunu düşünüyorum. Zaten 10-15 dakikada bir her eczaneye girip çıktığımızda dezenfektan kullanıyoruz.” dedi.

“BUGÜNE KADAR ALKOL AĞZIMA SÜRMÜŞ DEĞİLİM”

Bugüne kadar alkol kullanmadığını, ailesinin ve iş yerinin kendisine inandığını ifade eden Bozkurt, ehliyetine el konulması dolayısıyla mağduriyet yaşadığını söyledi.

Bozkurt, “Şu an ev kiramı ödeyemiyorum. Aidatlarım, faturalarım birikti. İşten atılmamak için yerime bir şoför koydum. Aldığım maaş asgari ücret, onu da kendisine veriyorum. 3 aydır sigortasını gösteriyorum. Bana şu an bir şey kalmıyor. Anlaşılan 3 ay daha beklemek zorundayım. Bugüne kadar alkol ağzıma sürmüş değilim. Hiç içmedim. Kanda sıfır çıktı. Buna rağmen nasıl dosyam reddedildi  anlamıyorum. Ömrüm boyunca alkol kullanmadım. Ağzıma bile sürmedim. Alkol almış olsaydım işten de atılacaktım.” diye konuştu.

Haber Kaynağı: İhlas Haber Ajansı (İHA)