Euro
10.4288
1.16%
Dolar
8.8674
1.2%
Altın
499.22
1.7%
Borsa
1.385
-1.2%
Bitcoin
386.154
1.75%
23ºC
İstanbul
Güneşli 23 C
  Mardin'de 'sayaç karşıtı' çiftçiler olay çıkardı

  Mardin'de 'sayaç karşıtı' çiftçiler olay çıkardı

  Mardin'de sayaç takmayı kabul etmeyen çiftçiler, ateş yakarak, uluslararası İpekyolu’nu trafiğe kapattı.
  • İHA
  • 21.04.2016 - 18:20

  Dicle Elektrik Dağıtım tarafından hizmet verilen illerde yaşayan çok sayıda çiftçi, kaçak elektrik kullanmaya devam edebilmek için günlerdir eylem yaparak yol kesiyorlar, güvenlik güçleri ile enerji şirketine saldırıyorlar.

  Her biri 100 binlerce lira değerindeki lüks araçlarıyla eylem yerine adam taşıyan veya eyleme bizzat katılan çiftçiler, yöre halkına da hayatı çekilmez hale getiriyor.

  Mardin de sayaç karşıtı çiftçiler olay çıkardı #1

  KAÇAK ELEKTRİK KULLANIMI YÜZDE 92

  Özellikle tarımsal alanda yüzde 92’ye ulaşan kaçak elektrik kullanımının önüne geçmek isteyen Dicle Elektrik Dağıtım, bunu sağlayabilmek için çiftçilere sayaç takmaları karşılığında 3’te 2 oranında ucuz elektrik sağlayacak olan bir kampanyayı hayata geçirdi.

  HER GÜN EYLEMDELER

  Ancak normalde ödemeleri gereken elektrik bedelinin sadece 3’te birini dahi ödemek istemeyen çiftçiler, bedeli tüm vatandaşlar tarafından ödenen elektriği kaçak kullanmaya devam edebilmek için nerdeyse her gün eylem yapıyor.

  Mardin de sayaç karşıtı çiftçiler olay çıkardı #2

  ATEŞ YAKIP YOLU KAPATTILAR

  Çiftçiler, Şanlıurfa’nın Harran ve Viranşehir ilçelerindeki eylemlerin ardından bu kez Mardin’in Kızıltepe ilçesinde eylem yaptı. Sayaç takmayı kabul etmeyen Kızıltepeli çiftçiler, Buğday Pazarı mevkiinde ateş yakarak uluslararası İpekyolu’nu trafiğe kapattı. Eylem üzerine yolda kilometrelerce araç kuyruğu oluştu. Polis ve jandarma ekipleri yolu trafiğe açmak için uzun çaba sarf etti. Yolu lastik yakarak ve taşla kapatan çiftçiler, yaklaşık 1 saat sonra yolu trafiğe açtı. Yaklaşık 100 kişilik grup tarafından kapatılan yolda yakılan ateş TOMA tarafından söndürüldü. Yol temizlendikten sonra trafiğe açıldı.

  Mardin de sayaç karşıtı çiftçiler olay çıkardı #3

  SAYAÇ YOKSA ELEKTRİK DE YOK

  Enerji şirketinden dün yapılan açıklamada, "Dicle Elektrik Dağıtım olarak, kampanyayı duyurduğumuz ilk günden bu yana, sayaç taktırmayan çiftçilerimizin elektriklerinin kesin olarak kesileceğini duyurmuştuk. Duyurduğumuz gibi kırsalda sayaç takmayan ve kayıt dışı elektrik kullanmaya devam eden çiftçilerin elektriklerini kesmeye başladık. Kararlıyız ve bu uygulamaya devam edeceğiz” denildi.

  Mardin de sayaç karşıtı çiftçiler olay çıkardı #4

  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir