Petrol
108.83
-0.25%
Euro
17.0982
-4.09%
Dolar
16.1436
-4.39%
Altın
954.02
-3.84%
Borsa
2554
0.00%
Bitcoin
342.535
-5.80%
20ºC
İstanbul
Açık 20 C

  Mersin'de balon balığı tehlikesi

  Mersin'de kıyıya yakın bölgelerde balıkçıların oltalarına takılan balon balıkları, balıkçıları tedirginliğe düşürdü.
  • Ajanslar
  • 27.10.2016 - 14:02
  Mersin'de balon balığı tehlikesi

  Bulunduğu bölgede kendisinden başka tür balıkların yaşamasına izin vermeyen balon balıklarının Akdeniz'de üremesi, diğer türlerin yok olmasının önünü açıyor.

  BAŞKA BALIK YAŞATMIYOR

  Akdeniz'de yaşayan bir tür olmamasına rağmen balon balıklarının Mersin kıyılarında görülmeye ve üremeye başlaması, balıkçıları tedirgin ediyor. Mersin kıyılarında olta ile balık tutan balıkçıların oltalarına takılan balon balıkları, bulundukları bölgelerde diğer başka hiçbir tür balığı yaşatmıyor.

  Mersin de balon balığı tehlikesi #1

  FOTOĞRAF: Zehirli olan balon balığı, yaşadığı yerde başka canlı yaşatmıyor.

  HER TÜRLÜ CANLIYA SALDIRIYOR

  Mersin Olta Balıkçıları Derneği Başkanı Serkan Koç, balon balığının Akdeniz'de son bir kaç yıldır ciddi anlamda üremeye başladığı söyledi. Bu balık türünün çevresine ve doğaya çok zararlı olduğunu söyleyen Koç, "Hemen hemen kendi cinsi dahil bütün cinsleri yiyebiliyor. Özellikle lüfer, çupra, kefal gibi türler balon balığının yoğun olduğu yerlerde kesinlikle gözükmüyor. Daha önceleri buralarda üremiyordu, sadece geçişlerde uğrardı ve belli bir derinlikte olurdu. Şimdi ise kıyı şeridine kadar gelmiş durumda'' dedi.

  ''BÖYLE GİDERSE NORMAL BALIK BULAMAYACAĞIZ''

  Balon balığının çok keskin dişleri olduğunu ifade eden Koç, "Teneke kola kutusunu bile bir kerede kesip atabiliyor. O kadar tehlikeli bir hayvan. Biz şimdiye kadar 2-3 kilo arasında değişen boyutlarda balık tuttuk. Bunun devasa olanları da var. Denizin altında yiyecek bir şey bulamayınca insanlara da saldırabilecek türde bir hayvan. Şu anda çok ciddi anlamda üremiş durumda. Bu önümüzdeki yıllarda normal balık bulamayacağız anlamına geliyor" diye konuştu.

  Mersin de balon balığı tehlikesi #2

  BALIĞIN DÜŞMANI YOK

  Mersin Üniversitesi (MEÜ) Su Ürünleri Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Bedii Cicik Süveyş Kanalı'nın açılmasıyla birlikte bu balığın Akdeniz'e giriş yaptığını belirten Cicik, "Süreç içerisinde Akdeniz'e dağılarak ve aşırı miktarda çoğalarak bugün hakim türlerden biri haline gelmiştir. Balon balığının özelliklerine baktığımızda aslında hızlı yüzen bir balık değildir. Aynı zamanda hantal bir balıktır. Böyle bir özelliğe sahip olmasına rağmen Akdeniz'de çoğalmasının, hakim olmasının en önemli sebebi düşmanı olmayışıdır.'' ifadelerini kullandı.


  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir