Dolar
7.1883
-0.5575%
Euro
8.5093
-1.1971%
Altın
2061.89
-0.0649%
Borsa
1034.87
0.0454%
G. Altın
475.75
-0.7671%
Bitcoin
84584.54
-1.1423%
31ºC
İstanbul
Güneşli 31 C

  MİT Müsteşar Yardımcısı mahkemeye dublör gönderdi

  MİT Müsteşar Yardımcısı Dervişoğlu'nun "haksız mal edinmeden" yargılandığı davada duruşma salonunun kapıları kitlendi.
  • 26.01.2013 - 05:59
  MİT Müsteşar Yardımcısı mahkemeye dublör gönderdi

  MİT Müsteşar Yardımcısı mahkemeye dublör gönderdi #1

  Korumalar arasında gelen bir kişinin Dervişoğlu sanılması için mizansen düzenlendi

  MİT Müsteşar Yardımcısı Muhammed Dervişoğlu'nun "gerçeğe aykırı mal bildiriminde bulunma" ve "haksız mal edinme, mal kaçırma veya gizleme" suçlarından 8 yıla kadar hapsi cezasıyla yargılandığı dava dün Ankara 24. Asliye Ceza Mahkemesi'nde görülmeye başladı. Azerbaycan ve Hollanda'da biriktirdiği paraların bir kısmının kaynağını açıklayamadığı, kızının gelirinin 112 bin lira olmasına karşın 751 bin lira harcadığı için sanık olan Dervişoğlu'nun davasında gizlilik kararı uygulandı.

  KAPILARI KİLİTLEDİLER

  Duruşma başlamadan yaklaşık bir saat önce 24. Asliye Ceza Hakimi Önder Kabasakal, içeride oturan basın mensuplarına, duruşmayı gizli yapacağını bu nedenle beklememelerini söyledi, ardından da gazeteciler salondan dışarı çıkardı. Bu sırada Dervişoğlu'nun avukatları da hakimden duruşmanın kapalı yapılmasını talep etti. Daha sonra avukatlar duruşma salonuna girdi. Hakim, CMK'nın 182. maddesi gereğince "kamu güvenliği" açısından duruşmanın kapalı yapılması kararını tutanağa geçirdi ve salonun kapıları kilitlendi.

  Kişisel bir dava olmasına rağmen "kamu güvenliği" gerekçe gösterilerek kapalı yapılması dikkat çeken duruşmaya Dervişoğlu, basın mensuplarına görüntü vermemek için tutukluların salonuna getirildikleri gizli koridordan içeri alındı.

  DUBLÖR KULLANILDI

  Duruşma başladığı sırada bir kişinin, yanında 5 korumayla salonu girdiği görüldü. Ekip kısa süre sonra dışarı çıkınca içeri giren kişinin, kendisine Dervişoğlu izlenimi veren bir görevli olduğu anlaşıldı. MİT'in, Dervişoğlu'nun fotoğrafının çekilmemesi için dublörlü mizansen hazırladığı ortaya çıktı.

  AVUKATLARI DA SIR OLDU

  Yaklaşık yarım saat görülen duruşmanın ardından salonun kapıları açıldı ama salondan ne avukatlar ne de Dervişoğlu çıktı. Avukatların da Dervişoğlu'yla birlikte tutukluların kullandığı koridordan dışarı çıktığı anlaşıldı. Daha sonra avukatları, Dervişoğlu'nun duruşmaya geldiğini ancak basının kendisini görmesinin mümkün olmayacağı bir şekilde salona alındığını belirttiler.

  Görüş Bildir