Petrol
96.34
-0.26%
Euro
18.1906
-0.39%
Dolar
18.1006
0.12%
Altın
1.017
-0.36%
Borsa
302
0.00%
Bitcoin
394.594
-7.24%
29ºC
İstanbul
Çoğunlukla güneşli 29 C

  Mozart'ı çaldı ineklerin süt üretimini arttırdı

  Aydın Nazilli'de inek çiftliği sahibi Oğuzhan Ülker, besilerine klasik müzik dinleterek ürettiği süt miktarını artırdığını söyledi.
  • DHA
  • 15.08.2017 - 09:37
  Mozart'ı çaldı ineklerin süt üretimini arttırdı

  Nazilli'de 25 bin metrekareye kurulu Ertürk Çiftliği'nin sahibi Oğuzhan Ülker, İsabeyli Mahallesi'nde bulunan işletmesinde süt üretimini artırabilmek için araştırmalarda bulundu.

  Mozart ı çaldı ineklerin süt üretimini arttırdı #1

  2 BÜYÜK HOPERLÖRLÜ MÜZİK SİSTEMİ KURDU

  İneklere klasik müzik dinletilerek süt üretiminin arttığını öğrenen Ülker, bu yöntemi denedi. Ahırına 2 büyük hoparlörlü müzik sistemi kurduran ve deneyimi olumlu sonuçlanan Ülker, ineklerin süt veriminde artış olduğunu belirtti.

  Müzik dinletilen ineklerin süt üretimi arttı VİDEO

  Mozart ı çaldı ineklerin süt üretimini arttırdı #2

  Üretimdeki artışın memnuniyet verici olduğunu söyleyen Ülker, şöyle dedi:

  "150 İNEĞİMİZ VAR"

  "4 bin metrekare alana sahip ahırımızda 150 kadar sağmal ineğimiz var. Toplam hayvan varlığımız ise 270 kadar. Tabii ki süt işletmelerinin birinci önceliği, hayvan başına mümkün olduğu kadar daha çok verim alabilmek. Bu da doğal olarak süt. Bizim işletme olarak yaptığımız araştırmalara göre, hayvanlara müzik dinletmenin süt verimini artırdığını fark ettik. Bunu gördük ve bunun neticesinde de bu uygulamayı çiftliğimizde başlattık. Klasik müzik dinletisinden önce toplamda günlük 3 bin 600 litre günlük süt üretimimiz varken, uygulamayla süt üretimimiz 4 bin litre yani 4 tonun üzerine çıkmış durumdadır."

  Mozart ı çaldı ineklerin süt üretimini arttırdı #3

  DİĞER ÇİFTLİK SAHİPLERİNE DE ÖNERİYOR

  Kendi çiftliklerinde başlattıkları bu uygulamayı bölgelerinde bulunan diğer süt üretimiyle uğraşan çiftlik sahiplerine de tavsiye ettiklerini belirten Oğuzhan Ülker, şöyle konuştu:

  "Çiftliğimizde herhangi bir uygulama yapmadan önce süt verimini artırmanın yollarını sürekli olarak araştırıyoruz. Bu işin uzmanlarından bilgiler alıyoruz. Çiftliğimizde bu müzik dinletmenin de hayvanların süt verimini artırmasını araştırdık. Bununla ilgili olumlu görüşler aldık. Ve bunu da çiftliğimizde uygulamaya başladık. Bunun sonuçlarını da gördük. Süt üretimi ile uğraşan bütün çiftlik sahiplerine bu uygulamayı hayata geçirmelerini tavsiye ediyoruz."

  Mozart ı çaldı ineklerin süt üretimini arttırdı #4

  Mozart ı çaldı ineklerin süt üretimini arttırdı #5

  Mozart ı çaldı ineklerin süt üretimini arttırdı #6

  Mozart ı çaldı ineklerin süt üretimini arttırdı #7


  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir