Hulusi Akar, ABD'li mevkidaşı ile görüştü
AA

Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, ABD'li mevkidaşı Mark Esper ile telefonda görüştü. Görüşmenin ana maddesi, Suriye'deki gelişmeler ve güvenli bölge oldu.

GÜVENLİ BÖLGE İÇİN SON ÇAĞRI

Bakan Akar ile ABD'li mevkidaşı Esper'in telefon görüşmesindeki en önemli madde, güvenli bölgenin oluşturulması konusu oldu.

Hulusi Akar, ABD'li mevkidaşı ile görüştü

ABD ile güvenli bölgenin ivedilikle oluşturulması çağrısını yineleyen Akar, güvenli bölgenin oluşturulmaması durumunda Türkiye'nin bu konuyu tek başına çözeceği mesajı verildi. Bakan Akar’ın görüşme sonrası yaptığı açıklamada, “Eğer ABD ile anlaşamazsak güvenli bölgeyi tek başımıza kurarız.” dediği ifade edildi.

YPG'YE VERİLEN SİLAHLAR

Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar'ın, ABD'ye verdiği bir diğer mesaj da YPG'ye gönderilen silahlar konusu oldu.

Görüşmede Akar’ın, Suriye’nin kuzeyinde bir terör devleti ve koridoru kurulmasına izin verilmeyeceği mesajını verdiği aktarıldı. Akar ayrıca, Türkiye’nin ABD’den, YPG’nin bölgedeki silahlarını toplamasını istediğini bildirdi.

BAKANLIK AÇIKLAMASI

Bakanlık, konuya ilişkin açıklamada bulundu. Bakanlıktan yayınlanan görüşme sonrası açıklama şu şekilde:

"Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, ABD Savunma Bakanı Mark Esper ile bugün bir telefon görüşmesi gerçekleştirmiştir. Bakan Akar, tarafından görüşmede;

- Türkiye’nin ABD’den beklentisinin terör örgütü PKK / YPG’ye desteğini tamamen sonlandırması olduğu,
- Türkiye’nin güneyinde bir terör koridoru kurulmasına izin verilmeyeceği,
- Türkiye’nin sadece kendi ülkesi ve milletinin güvenlik ve emniyetini değil, aynı zamanda bölgede yaşayan Kürtler, Araplar, Asuriler, Hristiyanlar ve Yezidiler gibi diğer dini ve etnik grupların da güvenlik ve emniyetini istediği ifade edilmiştir. Suriye’nin kuzeyinde kurulması planlanan Güvenli Bölgeye ilişkin olarak, Türkiye’nin Güvenli Bölgede kontrolü sağlayabilecek tek uygun, yeterli ve yetenekli güç olduğu,
- Güvenli Bölgede yer alan YPG / PKK’nın tüm silahlarının toplanması,

- PKK / YPG’nin Güvenli Bölgeden tamamen çıkarılması,

- Güvenli Bölgenin, daha önce birçok kez açıkladığımız sebeplerden ötürü, 30-40 km. derinliğinde olması, - PKK / YPG’nin bölgede yaptığı tüm tünel, mevzi ve tahkimatların imha edilmesi,
- Güvenli Bölgenin ABD ile koordineli bir şekilde Türkiye tarafından kontrol edilmesi kriterlerine göre oluşturulması gerektiği dile getirilmiştir. Sayın Cumhurbaşkanımızın da 26 Temmuz 2019 tarihinde ifade ettiği gibi, ABD ile ortak bir noktada buluşamazsak Güvenli Bölgeyi tek başımıza oluşturmak zorunda kalacağımız ifade edilmiştir.

F-35 programı ile ilgili olarak ise;Bakan Akar tarafından, Türkiye’nin, projenin sadece müşterisi değil, aynı zamanda yatırımcısı ve üretim ortağı olduğu, F-35 projesinin kendi yolunda ilerlemesi gerektiği bir kez daha hatırlatılmıştır. Bakan Akar, görüşmede, Esper’in Savunma Bakanlığının onaylanması nedeniyle kendisini tebrik etmiştir."

Haber Kaynağı: Anadolu Ajansı (AA)