Euro
15.2154
0.47%
Dolar
13.4150
0.29%
Altın
791.0270
0.13%
Borsa
2,018.79
0.23%
Bitcoin
528.130
-5.87%
10ºC
İstanbul
Çok bulutlu 10 C

  Otomobillerde cam filmi serbest oluyor

  Araçlarına cam filmi uygulatamayan sürücüleri sevindirecek bir çalışma başlattı.
  • 11.08.2012 - 14:16
  Otomobillerde cam filmi serbest oluyor

  Otomobillerde cam filmi serbest oluyor #1

  İlgili kurumların bir araya gelerek yapacakları çalışma sonucunda,araçların arka camları ile arka yan camlarına cam filmi taktırmak serbest olacak.

  Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı yetkilileri, araç sürücülerinin büyük bölümünün istemesine rağmen, güvenlik amacıyla yasak olduğu için kullanamadığı cam filmleri konusunda çalışma başlattı.

  Çalışmalar sonucu konu, Motorlu Araçlar Teknik Komitesi (MARTEK) gündemine taşınarak değerlendirildi.

  Daha sonra Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı ve ilgili kurumların (Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı, Emniyet Genel Müdürlüğü ve Türk Standardları Enstitüsü) katılım sağladığı, otomotiv sanayi sektörünü temsilen ise Otomotiv Sanayi Derneği'nin yazılı görüş beyan ettiği toplantılar gerçekleştirildi.

  Toplantılar sonucunda, konuyla ilgili olarak ivedi şekilde düzenleyici mevzuat oluşturulması ve şu an uygulanan yasaklayıcı mevzuatın da cam filmlerinin geçirgenlik oranlarının yasal sınırları dikkate alınarak, tekrar düzenlenmesine karar verildi. Bu amaçla çalışmalara da hız verildi.

  FİRMALARI TSE YETKİLENDİRECEK

  Mevzuat hazırlanıp yürürlüğe girdiğinde, araçların arka camları ile arka yan camlarına cam filmi taktırmak serbest olacak. Konuya ilişkin Türk Standardları Enstitüsü (TSE) görevlendirilecek ve TSE, cam filmi uygulaması yapmak isteyen firmaların yeterliliklerini değerlendirip, bu firmaları yetkilendirecek.

  Böylece araç sürücüleri trafik kontrol noktasına ya da muayene istasyonuna giderken, cam filmlerini sökmek zorunda kalmayacak.

  Diğer yandan bu uygulama ile araçlarda enerji verimliliği sağlanmasının yanı sıra ülkenin cari açığına da pozitif katkı sağlanacak.


  Görüş Bildir