Euro
14.009
4.02%
Dolar
12.369
3.08%
Altın
712.88
3.27%
Borsa
1.776
-2.35%
Bitcoin
702.930
0.82%
16ºC
İstanbul
Bulutlu 16 C

  Özel komandolar Ilgaz Dağı'nda kış eğitiminde

  Foça Jandarma Komando Okulu'nda komando temel kursunu başarıyla bitirenlerden gönüllü olanlar, Ilgaz Dağı Milli Parkı'nda eğitim alıyor.
  • DHA
  • 20.02.2016 - 14:10
  Özel komandolar Ilgaz Dağı'nda kış eğitiminde

  Özel komandolar Ilgaz Dağı nda kış eğitiminde #1

  Foça Jandarma Komando Okulunda 16 haftalık komando temel kursunu başarıyla bitiren personelden gönüllü olup testi geçenler, Ilgaz Dağı Milli Parkı'nda jandarma özel harekat (ihtisas) eğitimine başladı.

  ILGAZ DAĞI MİLLİ PARKI'NDA ZORLU EĞİTİM

  AA muhabirinin aldığı bilgiye göre, 14 hafta sürecek kursun ilk 2 haftasında Ilgaz Dağı Milli Parkı'nın Kastamonu sınırlarındaki bölümünde subay, astsubay ve uzman jandarmadan oluşan personel, zorlu etapların yer aldığı kış safhası eğitimine tabi tutuluyor.

  UYGULAMALI DERS

  Eğitim kapsamında kış dağcılığı, derin karda harekat, karda taktik intikal (hedik ve tur kayağıyla), askeri taktik kayak (tur kayağıyla), özel harekat (özel ve nokta operasyonlar), ileri dağcılık, suda harekat ve bot eğitimi konularında alanında uzman askeri personel, kursiyerlere uygulamalı ders veriyor.

  Özel komandolar Ilgaz Dağı nda kış eğitiminde #2

  ARAMA KURTARMA EĞİTİMİ

  Kursiyerler, 2 bin 400 rakımda karda barınmak için kar evi ve kar mağarası, acil durumlarda barınmak için ise tilki kovuğu ve barınma çukuru oluşturarak teknik teçhizatla barınma usullerini öğreniyor. Eğitim kapsamında sarp arazi koşullarında ve aşırı soğuklarda kullanılan teknik teçhizat, askeri malzemelerin ne şekilde kullanılması gerektiği öğretilirken, çığ altında kalanları kurtarmak için arama kurtarma teknik ve taktikleri, yaralananların tahliyesi için teknik malzemelerle kurtarma tesislerinin ne şekilde kurulacağı çalışması da yapılıyor.

  Özel komandolar Ilgaz Dağı nda kış eğitiminde #3

  KOMANDO ÖZEL ASAYİŞ KOMUTANLIĞINDA GÖREVLENDİRİLECEK

  Tüm faaliyetleri sırasında sırtlarındaki 30 kilogramlık çantalarla hareket eden komandolar, beslenmelerini kumanyayla, su ihtiyaçlarını ise karı eriterek karşılıyor. Eğitimle, sert iklim koşullarının yaşandığı bölgelerde verilecek operasyonel görevleri başarıyla icra edebilmek amaçlanıyor. Kurstaki etaplardan herhangi birinde başarısız olanların eleneceği, 14 hafta devam edecek eğitimin sonunda başarılı olanlar, jandarma özel harekat birliklerinde ve Jandarma Komando Özel Asayiş Komutanlığı bünyesinde görevlendirilecek.

  Özel komandolar Ilgaz Dağı nda kış eğitiminde #4

  Özel komandolar Ilgaz Dağı nda kış eğitiminde #5

  Özel komandolar Ilgaz Dağı nda kış eğitiminde #6

  İlginizi Çekebilir


  Görüş Bildir