Özgecan ölüm yıldönümünde İstanbul'da anıldı
AA

özgecan

Hacıosman Metro İstasyonu önünde toplanan CHP'liler, burada metroya bindi. Gruptakiler İTÜ-Ayazağa durağında metro içinde ayağa kalkarak, beraberlerinde getirdikleri "Özgecan'ın çığlığını duydunuz mu?", "Kadına şiddet erkeklikse erkekliğimizden utanıyoruz", "Görmezden gelme", "Kadın cinayetlerine son", "Tecavüze, tacize son" dövizleri açtı. Herhangi bir slogan atmayan gruptakiler, kendilerini bekleyen arkadaşlarıyla metronun Boğaziçi Üniversitesi İstasyonu'nda buluştu. "ÖzgeCAN'ımız Yandı" yazılı pankartı açan gruptakiler, Boğaziçi Üniversitesi önüne kadar alkış tutarak yürüdü.

Özgecan ölüm yıldönümünde İstanbul'da anıldı

Grup adına burada açıklamada bulunan CHP Sarıyer Gençlik Kolları Başkanı Nihan Sabaz, kadına yönelik şiddet, taciz, tecavüzün her daim mücadele gerektiren bir insan hakkı ihlali olduğunu söyledi. Özgecan Aslan'ın bundan bir yıl önce Mersin'in Tarsus ilçesinde bindiği minibüste uğradığı tecavüz girişimine direndiği için vahşi bir şekilde öldürüldüğünü anımsatan Sabaz, "Peki soruyoruz, Özgecan'ın yaşadığı bu hazin sondan sonra kadın cinayetleri konusunda ne değişti? Ne yazık ki son zamanlarda gün geçtikçe çoğalan kadın cinayetlerini çözmek adına hiçbir adım atılmadı. Geçtiğimiz günlerde İstanbul'un en işlek caddelerinin birinde genç bir kızın tacize uğradıktan sonra aldığı tepkileri gördük. Burada tacizcinin ahlaksızlığından çok bir genç kızın gece 3'te dışarıda ne işi olduğu konuşuldu. Şiddeti gösteren erkeğe değil, kadının onu kışkırtıp kışkırtmadığına bakılıyor" diye konuştu.

Özgecan ölüm yıldönümünde İstanbul'da anıldı

Sabaz, Özgecan Aslan nezdinde şiddete, tacize, tecavüze uğramış tüm kadınların hesabı sorulana kadar mücadelelerine devam edeceklerini ifade ederek Aslan'a rahmet, ailesine başsağlığı diledi.

Açıklamanın ardından vatandaşlara karanfil veren gruptakiler, olaysız bir şekilde dağıldı.

Öte yandan Kadıköy Kalkedon Meydanı'nda toplanan Sosyalist Kadın Meclisleri üyesi bir grup da Özgecan Aslan'ı andı. "Özgecan'ı unutmayacağız", "Kadın cinayetlerine son", "Kadın cinayetlerine ceza indirimi yapılmasın" yazılı dövizler taşıyan ve çeşitli sloganlar atan gruptakiler, basın açıklamasından sonra dağıldı.

Özgecan ölüm yıldönümünde İstanbul'da anıldı

Haber Kaynağı: Anadolu Ajansı (AA)