Paraşütle 150 metreden kayalıklara düştü - izle

Paraşütle 150 metreden kayalıklara düştü - izle

NORVEÇ'Lİ TURİSTİN YERE DÜŞME ANI

Fethiye Babadağ'da 1800 metrelik pistinden yamaç paraşütüyle single (tekli) atlayış yapan Norveçli turist 50 yaşındaki Owınd Halvorsen, yaklaşık 150 metreden kayalıklara düşerek yaşamını yitirdi.

Norveç'ten bir grup arkadaşıyla Ölüdeniz'e tatile gelen Owınd Halvorsen, sabah saatlerinde yamaç paraşütüyle atlayış yapmak için Babadağ'ın 1800 metrelik pistine çıktı. Şiddetli rüzgar nedeniyle atlayış için yaklaşık 45 dakika pistte bekleyen Owınd Halvorsen, rüzgarın şiddetinin azalmasıyla birlikte single atlayış yaptı.

150 METREDEN KAYALIKLARA DÜŞTÜ

Fehtiye yönüne ilerleyen Halvorsen, yaklaşık 200 metre havalandı. Bu sırada çıkan sert rüzgar nedeniyle paraşütü kapanan Norveçli turist, kontrolsüz şekilde düşmeye başladı. Havalandığı pistin yaklaşık 150 metre aşağısındaki kayalıklara düşen Halvorsen, ağır yaralandı. Kazayı gören paraşüt pilotları ve Babadağ'da hazır bekletilen Ulusal Medikal Kurtarma Ekibi (UMKE) Fethiye birimi, yardıma koştu. Sarp bölgeden yaklaşık 15 dakika ilerleyerek yaralı pilota ulaşan UMKE ekibi, 20 dakika boyunca kalp masajı yaptı. Ekiplerin çabalarına rağmen Owınd Halvorsen yaşamını yitirdi. Owınd Halvorsen'ın cenazesi incelemelerin ardından kurtarma ekipleri tarafından halatlar yardımıyla Babadağ yoluna kadar getirildi. Buradan ambulansa alınan Owınd Halvorsen'in cenazesi, Fethiye Devlet Hastanesi'ne götürüldü.

PİST AÇILMALI

Olayın görgü tanıklarından paraşüt pilotu Halil İbrahim Kılıç, "Single atayış yapan tecrübesiz pilotların normalde Babadağ'ın bu pistinden atlayış yapmaması gerekiyor. Mevcut 900 metrelik pistten atlayış yapmaları gerekiyor. Ancak ticari kaygılar nedeniyle bu pist kapalı. Bu kaza şiddetli rüzgar ve pilotun tecrübesizliği nedeniyle meydana geldi. Bu yıl Babadağ'da ölümü kaza olmadan sezonu kapatmak istiyorduk. Ancak maalesef büyük bir talihsizlik yaşadık. Benzer kazaların yaşanmaması için tecrübesiz pilotlar için 900 metrelik pistin açılması şart" diye konuştu.