Euro
10.8293
0.74%
Dolar
9.2937
0.89%
Altın
533.35
1.05%
Borsa
1.429
-0.25%
Bitcoin
612.472
2.63%
15ºC
İstanbul
Güneşli 15 C

  Pars'ın ilk montajı yapıldı

  Savunma Sanayii Başkanı İsmail Demir, aracın 2021 yılında Türk Silahlı Kuvvetleri envanterine gireceğini açıkladı.
  • AA
  • 19.07.2020 - 13:27
  • Güncelleme : 19.07.2020 - 13:27
  Pars'ın ilk montajı yapıldı

  Türkiye'nin, Savunma Sanayii'ndeki hamleleri tüm hızıyla devam ediyor.

  Mehmetçik, insansız hava araçları ve akıllı mühimmatlarla düşmana havada üstünlük sağlarken, karada da gücüne güç katıyor.

  Bu kapsamda Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Başkanlığı tarafından Türk Silahlı Kuvvetleri'nin (TSK) ihtiyaçları doğrultusunda başlatılan proje kapsamında geliştirilen Pars 6x6 Mayına Karşı Korumalı Araç'ın ilk montajı gerçekleştirildi.

  FNSS’nin ana yüklenicisi olduğu proje kapsamındaki tanıtım toplantısı ve ilk montajı, Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Başkanı İsmail Demir, Milli Savunma Bakanlığı, Türk Silahlı Kuvvetleri, Emniyet Genel Müdürlüğü ve savunma sektörü temsilcilerinin katılımıyla FNSS Savunma Sistemleri AŞ Gölbaşı tesislerinde yapıldı.

  HER TÜRLÜ ARAZİDE GÖREV YAPABİLİYOR

  Aracın 6x6 hareket kabiliyetiyle de her türlü arazi koşulunda görev yapabileceğine işaret eden Demir, şunları kaydetti:

  "Yıl sonuna kadar sürecek kalifikasyon testlerinin ardından araçlarımızın tamamı 2021 yılında envantere girecek ve ilk defa TSK’nın kullanımına sunulmuş olacak. Dünyada ilk dediğimiz bazı özelliklere sahip olan bu aracımızın ayrıca ihraç potansiyeli de çok yüksek. Bu kabiliyetli aracın güvenlik güçlerimize ve Türk Silahlı Kuvvetlerimize hayırlı olmasını temenni ediyorum. 12 adetle başlayacağız bu sürece. Daha fazla ürünle devam edeceğini umuyoruz."

  Pars ın ilk montajı yapıldı #1

  "BAŞKA ÜLKELERİN PARMAK SALLAMALARINA ALDIRMIYORUZ"

  Demir, içinde bulunulan süreçte çeşitli kısıtlama ve ambargo faaliyetlerinin artarak devam ettiğini belirterek, "Bu aracı geliştiren şirketimiz de yine bu tür yasaklamalarla ve ambargolarla karşılaştığı halde bunlara aldırmadan her türlü kısıtlama ve engeli yerli üretimle aşarak yoluna devam etti." değerlendirmesinde bulundu.

  Bu tür engellere aldırmadan yerlileştirme sürecine devam eden, "Milli Teknoloji Hamlesi"ni bir üst düzeye taşıyan bütün savunma sanayisi şirketlerine ve ekosisteme teşekkür eden Demir, "Artık başka ülkelerin parmak sallamalarına aldırmıyoruz. Bu anlamda kararlılıkla yolumuza devam ediyoruz. Bize her tehdit, her kısıtlama başka bir uyarı fişeği değerini taşıyor. Bu araçta da bu uyarı fişeğinin çeşitli unsurlarını gördük ve buna göre yerlileştirmeleri yaptık, yapmaya devam ediyoruz.” ifadelerini kullandı.

  Pars ın ilk montajı yapıldı #2

  15 AYLIK ÇALIŞMA

  FNSS Savunma Sistemleri AŞ Genel Müdürü ve Üst Yöneticisi (CEO) Nail Kurt, proje kapsamında üretilecek araçlarda sözleşmenin yürürlük tarihinden itibaren 15 ay gibi kısa bir sürede montaj aşamasına gelindiğini kaydetti.

  Araçların envanterdeki diğer araçların ötesinde tasarlandığını belirten Kurt, envantere alındığında, özellikle beka alt yapısıyla, silahlı kuvvetlerin gücüne güç katacağına inandığını vurguladı.

  Proje kapsamında ASELSAN ve TÜBİTAK başta olmak üzere, yerli ve milli kuruluşlar ile birlikte yürütülen çalışmalar, teslimatlar sonrasındaki lojistik destek döneminde de etkin bir şekilde sürdürülecek.

  Proje, Türk Silahlı Kuvvetleri'nin ve dünya ordularının gelecek dönemde envanterlerine almayı hedefleyebilecekleri yeni nesil araçların teknik ve taktik isteklerinin şimdiden karşılanması ve modern dönem Entegre Lojistik Destek (ELD) yaklaşımlarının uygulanması bakımından öne çıkıyor.

  Pars ın ilk montajı yapıldı #3

  Pars ın ilk montajı yapıldı #4

  Pars ın ilk montajı yapıldı #5

  Pars ın ilk montajı yapıldı #6

  Pars ın ilk montajı yapıldı #7

  Pars ın ilk montajı yapıldı #8

  Pars ın ilk montajı yapıldı #9

  İlginizi Çekebilir


  Görüş Bildir