Polisten vatandaşa ceza şakası

Polisten vatandaşa ceza şakası

Aydın Emniyet Müdürlüğü Toplum Destekli Polislik Şube Müdürlüğü ekipleri, bugüne kadar il genelinde vatandaşların asayiş olaylarına karşı bilinçlendirilmesi ve duyarlılık oluşturulması için birçok örnek projeyi hayta geçirdi. Farklı çalışmalar kapsamında konut ve işyerlerini kapı kapı dolaşan polis ekipleri, on binlerce bilgilendirici broşür dağıttı. Polisin dağıttığı broşürler ya gözden geçirilerek daha çok da okunmadan buruşturulup çöpe atıldı.

ŞAKA TRAFİK CEZASI UYGULAMASI

Daha önce gerçekleşen birçok projede benzer tablolarla karşılaşan Aydın Emniyet Müdürlüğü Toplum Destekli Polislik Şube Müdürlüğü, sürücülere ve yolculara yönelik başlattığı yeni çalışmasında bir ilke imza attı. Dağıtılan broşürlerin dikkat çekmesi ve okunmasını hedefleyen polis ekipleri, "Şaka Trafik Cezası Uygulaması"nı hayata geçirdi. Proje kapsamında bir yüzü trafik cezası makbuzu şeklinde uyarlanan broşürler, polis ekipleri tarafından tek tek park halindeki araçların sileceklerine ilişildi. Şakanın inandırıcılığının artırılması için makbuza benzetilen bölümdeki boşluklara araçların plakaları, trafik ceza madde ve tutarları yazıldı.

Şaka Trafik Cezası Uygulaması için sahaya inen Aydın Emniyet Müdürlüğü Toplum Destekli Polislik Şube Müdürlüğü ekiplerinin, gerçekten ceza yazdığını zanneden sürücüler, şaka trafik cezasını iptal ettirmek için polise uzun süre dil döktü. Eline aldığı ceza makbuzuna benzer kağıdın bilgilendirme amaçlı broşür olduğunu uzun süre fark edemeyen sürücüler, ilginç görüntüler ortaya koyarken; bazıları cezayı nasıl ödeyeceğini dahi sordu. "Trafik Ceza Tutanağı" başlıklı broşürü eline alan sürücüler, alta yazan "Şaka" ibresini fark bile edemedi. Polis ekiplerinin şakayı açıklaması ve proje hakkında bilgi vermesiyle rahat bir nefes alan sürücüler, yaşadıkları karşısında gülmeden edemedi.

Polisin hayata geçirdiği yeni projeyi memnuniyetle karşıladıklarını ifade eden 35 yıllık taksi şoförü Rafet Sever, "Çok iyi bir çalışma olmuş. Halkımızın sağlığı ve güvenliği için olması gereken bir çalışma bu. Meslek hayatımda çoğu zaman benzer durumlarla karşılaştım. Eşyasını unutan, çantasını unutan ve hatta altınını unutanları gördüm. Vatandaşın bilgilendirilmesi bakımından benzer çalışmaların yapılmasını doğru buluyorum" dedi.

HEM KENDİ HEM DE ANNESİ İNANDI

Polisin aracının camına iliştirdiği broşürü ceza makbuzu zanneden Melike Atasal da, park yasağından ceza yediğini düşünerek heyecana kapıldı. Aracını yanlış yere park etmediğini söyleyerek aracının başındaki polisin yanına gelen Atasal, annesiyle birlikte polise itiraz etti. Cezanın şaka olduğunu öğrenen Atasal, rahat bir nefes aldı. Atasal, "Polisleri aracımın başında görünce bana ceza yazdıklarını düşündüm. Uygulamayı çok doğru buluyorum. Ben de zaten kendimi duyarlı bir vatandaş olarak görüyorum. Daha önce karşılaştığım bazı olayları polisi arayarak ihbar ettim. Bir keresinde bir şüpheli çantanın uzaklaştırılmasını sağlamıştım" diye konuştu.

Polisin yaptığı çalışmaların her zaman vatandaşın faydasına olduğunu savunan Ömer Deniz ise, şöyle konuştu: "Vatandaşlarımızın tüm uyarılara rağmen bazen olaylara karşı duyarsız kalıyor. İnsanlarımız biraz daha duyarlı olsa böyle bir şeye de zaten gerek olmaz. Duyarsızlık ve vurdumduymazlık sonucu olaylar yaşanıyor. Önlem alınmayınca olaylara davetiye çıkarılıyor ve sonra da ah vah ediliyor. Bunun içinde polis insanlara yol gösteriyor. Uyarıları dikkate alsak bunların hiç biri yaşanmayacak"

SÜRÜCÜ VE YOLCULARA UYARI

"Trafik Ceza Tutanağı" başlıklı broşürde sürücülerin sayfanın arka yüzünü dikkatlice okuması istenerek, "Bu bir ceza makbuzu değil, sadece bir uyarıdır. Araç içerisinde dışarıdan görülecek şekilde değerli eşyalarınızı bırakmayınız. Aracınızdan kısa süreli bile olsa ayrıldığınızda, kontak anahtarını araç üzerinde bırakmayınız ve aracınızın kapılarını kilitleyiniz. Araçlarınızı park yasağı olamayan, yaya ve araç trafiğini aksatmayacak şekilde güvenli yerlere park ediniz. Trafik kurallarına lütfen uyunuz. Kendi can güvenliğiniz için kemerinizi mutlaka takınız. Şüphelendiğiniz her durumda lütfen 155 Polis İhbar hattını arayınız" uyarılarına yer verildi.

Şaka Trafik Cezası Uygulaması kapsamında 7 bin adet broşür bastıran Aydın Emniyet Müdürlüğü Toplum Destekli Polislik Şube Müdürlüğü ekipleri, bu yolla 25 bin kişiye ulaşmayı hedefliyor.