Porsuk Çayı'ndan Atatürk büstü çıktı

Eskişehir’deki Porsuk Çayı’ndan çıkarılan yorgan, Büyükşehir Belediyesi’ne bağlı Porsuk Çayı temizlik ekibini hem şaşırttı hem de sabırlarını taşırdı. Ekip, kullandıkları tekne ile çay kenarına yanaşarak temizlik sırasında kullandıkları dirgenlerle su dolu yorganı güçlükle su içerisinden çıkarmaya çalıştı. Temizlik ekibinden iki kişinin güçlükle çıkardığı yorgan el birliğiyle tekneye alındı.

Porsuk Çayı'ndan Atatürk büstü çıktı

'ÇÖP ATMA İŞİNİ İYİCE ABARTMIŞ DURUMDA'

Eskişehir Büyükşehir Belediyesi'ne bağlı Porsuk Çayı Temizlik Ekip Şefi Serdar Kaya, "Her gün yaptığımız rutin temizlik sırasında vatandaşlar tarafından atılan pet şişe, poşet gibi çöpleri temizliyoruz. Bu işi yaparken dirgen dediğimiz çatala benzer bir alet kullanıyoruz. Ancak bazı kişiler Porsuk Çayı’na çöp atma işini iyice abartmış durumda. Bugün de atılan bir yorganı çıkardık. Vatandaşlar bu çöpleri bilerek mi atıyor bilmiyoruz ama bizi düşünmedikleri kesin. Bu tip çöpler suyla temasa geçtikleri sırada ağırlıklarının yaklaşık 3-4 katına çıkabiliyorlar. Biz de elimizde olan dirgenlerle bir yere kadar müdahale edebiliyoruz" ifadelerini kullandı.

Porsuk Çayı'ndan Atatürk büstü çıktı

NASRETTİN HOCA'NIN KAZANINI ATMIŞLAR

Ayrıca Ekip Şefi Kaya, önceki günlerde yine ilginç bir nesne ile karşılaştıkları belirterek, “Geçtiğimiz günlerde yine kimliği belirsiz kişilerce Köprübaşı Köprüsü üzerinde bulunan Nasrettin Hoca’nın kazanı çaya atıldı. Bu insanlar nasıl bir düşünce ile bunları yapabiliyor anlamıyorum. Artık ekip olarak mesaiye başladığımızda ’İnşallah bugün sadece çöp temizleriz’ diye konuşuyoruz. Ancak çoğu zaman böyle olmuyor” şeklinde konuştu.

Porsuk Çayı'ndan Atatürk büstü çıktı

ATATÜRK BÜSTÜ DE ÇIKTI

Temizlik Ekip Şefi Serdar Kaya, basında yer alan haberlere de değinerek “Porsuk Çayı’nda çıkan ilginç nesneler çoğu zaman basında yer aldı. Çıkardığımız çöpler arasında çift kişilik yatak, Mustafa Kemal Atatürk büstü, bisiklet, bahçe çiti, televizyon gibi değişik nesneler bulunuyordu. Biz bunları çıkarırken çok fazla zorlanıyoruz. Yer yer düşme tehlikesi bile geçiriyoruz. Ekip olarak vatandaşlardan ricamız çaya çöp atmamaları ancak atıyorlarsa gerçekten çöp olarak nitelendirilen çöpleri atmaları” dedi.