Petrol
94
-0.97%
Euro
18.3138
0.40%
Dolar
17.964
0.29%
Altın
1.027
0.44%
Borsa
2792
0.00%
Bitcoin
431.893
4.37%
30ºC
İstanbul
Çoğunlukla güneşli 30 C
  Reyhanlı saldırısını planlayan terörist yakalandı

  Reyhanlı saldırısını planlayan terörist yakalandı

  MİT, 53 vatandaşın şehit olduğu Reyhanlı saldırısının planlayıcısı Yusuf Nazik'i Suriye'nin Lazkiye kentinde paketleyip Türkiye'ye getirdi.
  • AA
  • 12.09.2018 - 11:00
  • Güncelleme : 12.09.2018 - 12:15

  Aranan teröristler listesinde "mavi" kategoride yer alan Reyhanlı'nın organizatörü Yusuf Nazik, MİT mensuplarının operasyonuyla ele geçirilmesinin ardından güvenli yollar üzerinden Türkiye’ye getirilerek sorguya alındı.

  SORGUDA İTİRAF ETTİ

  Nazik’in ön sorgusunda, Suriye istihbarat birimlerinden aldığı talimatla Türkiye’de eylem arayışına girerek alternatif eylem yerlerine yönelik keşif çalışması yaptığını, patlayıcıların Suriye’den Türkiye’ye intikalini sağladığını, iki transit tipi araç temin ederek patlayıcıların araçlara yerleştirilmesini organize ettiğini itiraf ettiği öğrenildi.

  Reyhanlı teröristi: Saldırıyı Suriye istihbaratı yaptırdı ViDEO

  Reyhanlı saldırısını planlayan terörist yakalandı #1

  Ayrıca Nazik'in, Reyhanlı patlamalarında rol aldığı bilinen Mukaveme Suriye lideri Mihraç Ural hakkında da detaylı bilgiler paylaştığı, sorgusunda eyleme katılan diğer firari sanıkları da teslim olmaya çağırdığı belirtildi.

  Reyhanlı saldırısını planlayan terörist yakalandı #2

  ANTAKYA DOĞUMLU

  Sorgusunda Antakya doğumlu olduğunu aktararak ailesi hakkında bilgi veren Nazik, Reyhanlı’daki bombalı saldırıyı arkadaşlarıyla yaptıklarını itiraf etti.

  Reyhanlı saldırısını planlayan terörist yakalandı #3

  MİT'İN BAŞARILI OPERASYONU

  MİT Başkanlığı böylece, FETÖ militanlarına karşı son dönemde yürüttüğü başarılı sınır ötesi operasyonlara bir yenisini de Lazkiye’de gerçekleştirdiği operasyonla eklemiş oldu.

  Reyhanlı saldırısını planlayan terörist yakalandı #4

  Yabancı herhangi bir devletten istihbari ya da lojistik desteğin alınmadığı operasyonda, tespit, izleme, operasyon ve nakil aşamaları tamamen MİT Başkanlığı unsurlarınca gerçekleştirildi.

  Türkiye, özellikle 15 Temmuz 2016'daki darbe girişimi sonrasında "terörle kaynağında mücadele" amacıyla sınır ötesi operasyonlar gerçekleştiriyor. Bu doğrultuda güvenlik güçleri arasındaki koordinasyonla, başta PKK ve FETÖ üyesi olmak üzere çok sayıda terörist Türkiye’ye getirildi.

  Reyhanlı saldırısını planlayan terörist yakalandı #5

  REYHANLI SALDIRISI

  Hatay'ın Reyhanlı ilçesinde 11 Mayıs 2013'te 52 kişinin şehit olduğu ve çok sayıda kişinin yaralandığı iki ayrı bombalı terör saldırısı gerçekleştirilmişti.

  Saldırıda yaralanan bir kişinin daha sonra vefatıyla şehit olanların sayısı 53’e yükselmişti. Reyhanlı Belediyesi yanı ile PTT binası önünde gerçekleşen patlamalarda 912 konut, 891 iş yeri ve 148 araç zarar görmüştü.

  Reyhanlı saldırısı davasında karar 23 Şubat 2018’de çıkmıştı. Buna göre, bombalı eyleme ilişkin yargılaması süren 33 kişiden 9’u ağırlaştırılmış müebbet hapis, 13’ü ise 10-15 yıl arasında değişen hapis cezasına çarptırılmıştı.
  Yusuf Nazik’in de aralarında bulunduğu firari durumdaki 8 terörist ise kırmızı bültenle aranıyordu.

  FETÖ'CÜ SAVCI RAPORU SÜMEN ALTI ETMİŞTİ

  Öte yandan, patlama öncesinde MİT tarafından eyleme dair detay veriler içeren bilgi notunun o dönem Reyhanlı Savcısı olarak görev yapan FETÖ mensubu Özcan Şişman’a iletildiği ancak Şişman’ın söz konusu raporu sümen altı ederek patlamanın gerçekleşmesine neden olduğu da ortaya çıkmıştı.


  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir