Euro
10.1132
0.45%
Dolar
8.5571
0.1%
Altın
494.94
-0.11%
Borsa
1.349
-0.18%
Bitcoin
332.000
13.29%
28ºC
İstanbul
Güneşli 28 C

  Rize'de yabancılara önlem: Köprü üzerine demir kapı

  Rize, Çamlıhemşin'de Meydan Köyü sakinleri Fırtına Deresi'ne yaptırdıkları köprüde ilginç bir tedbir aldı. Tam ortasına kilitli kapı koydu.
  • Ajanslar
  • 23.05.2015 - 16:15
  Rize'de yabancılara önlem: Köprü üzerine demir kapı

  Rize'nin Çamlıhemşin İlçesine 16 kilometre uzaklıktaki 300 nüfuslu Meydan Köyü sakinlerinin yaz aylarında göç ettikleri Sicoğ yaylasına giden patika yol, Fırtına Deresi üzerine yaptırdıkları 20 metre uzunluğundaki yaya köprüsü ile ana yola bağlandı.

  Rize de yabancılara önlem: Köprü üzerine demir kapı #1

  KAÇAK AVCILARA ÇÖZÜM

  Ancak köprünün yapımı sonrasında karşı kıyıdaki ırmakta yaşayan kırmızı benekli alabalıkların kaçak olarak avlandığını ve şimşir ağaçlarının kesildiğini fark eden köylüler, soruna ilginç bir çözüm buldu.

  Rize de yabancılara önlem: Köprü üzerine demir kapı #2

  KÖYLÜLERE ANAHTAR DAĞITILDI

  Köprünün ortasına kilitli bir demir kapı yaptırıldı, anahtarları da çoğaltılarak köylülere dağıtıldı. Köprüden karşıya geçmek isteyenler anahtarla kapıyı açıp geçiyor, sonra yine kilitliyor. Bu uygulama ile yabancıların köprüden geçmesi engellendi, kırmızı benekli alabalıklar ve şimşir ağaçları kurtarıldı.

  Rize de yabancılara önlem: Köprü üzerine demir kapı #3

  "KAPI İŞE YARADI"

  Meydan Köyü Muhtarı Hayri Arabacı, köprüye kapı yapılması sonrasında artık balıkların avlanmadığını ve şimşir ağaçlarına zarar verilmediğini belirterek, “Kapı işe yaradı. Kırmızı benekli alabalıkları ve şimşir ağaçlarını kurtardık” dedi.

  Rize de yabancılara önlem: Köprü üzerine demir kapı #4

  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir