Euro
9.0118
0.49%
Dolar
7.4586
1.33%
Altın
437.78
0.06%
Borsa
1.524
-1.43%
Bitcoin
277.950
-3.76%
2ºC
İstanbul
Parçalı bulutlu 2 C

  Rizeli çay demleme şampiyonundan demleme teknikleri

  Çay demleme şampiyonasında birinciliğe ulaşan Gülhanım Delihasan, en iyi çay demlemenin tekniklerini anlattı.
  • Haber Merkezi
  • 16.10.2018 - 13:56
  • Güncelleme : 16.10.2018 - 15:34
  Rizeli çay demleme şampiyonundan demleme teknikleri

  Rize Ticaret Borsası tarafından düzenlenen ‘En İyi Çay Demleme ve Sunum’ yarışmasında birinci olan Gülhanım Delihasan, en iyi çay demlemenin tekniklerini anlattı.

  Rizeli çay demleme şampiyonundan demleme teknikleri VİDEO

  Delihasan, çayın tadı ve aromasının en iyi alınabileceği porselen veya bakır demlikte demlenmesi önerisinde bulundu, çayı koyup üzerine suyu ilave edersek çayın haşlanacağını, bunun tersinin yapılması gerektiğini söyledi. Rize Ticaret Borsası tarafından düzenlenen ‘En İyi Çay Demleme ve Sunum’ yarışması yapıldı.

  Rizeli çay demleme şampiyonundan demleme teknikleri #1

  "DEMLİĞE SUYU KOYUP ÜZERİNE ÇAY ATILMASI GEREKİYOR"

  Yarışmanın birincisi Gülhanım Delihasan en iyi çay demlemenin tekniklerini anlattı. Çayın tadı ve aromasının en iyi alınabileceği porselen ve ya bakır demlikte demlenmesi önerisinde bulunan Delihasan, "Çay demleme sırasında genellikle doğru bilinen bir yanlış yapılıyor. Çayı koyup üzerine suyu ilave edersek çay haşlanır. O nedenle önce suyu koyup ardından çayı ilave etmek gerekiyor. Alt demlikteki su kaynadıktan sonra üstteki demliğimize suyumuzu koyuyoruz. Orta boy demlikler için 5 yemek kaşığı çay ilave ediyoruz. Daha sonra alt demliğe soğuk su ilave edip, suyun kaynamasını bekliyoruz. Su kaynarken üst demlikteki çay çöker, demlenir ve kıvama gelmiş olur. 10 dakikalık bir bekleme süresinin ardından çay servis edilmeye hazır hale gelir. Bu konuyu çok karıştıranlar oluyor. Önceden demliğe koyanlar oluyor ve bu durum çayın tadını bozuyor. Bu konuya dikkat edilmesi gerekmektedir." dedi.

  Rizeli çay demleme şampiyonundan demleme teknikleri #2

  "ÜZERİNE KAR YAĞMASI TÜRK ÇAYINI ÖZEL YAPIYOR"

  Türk çayının en önemli özelliğinin üzerine kar yağması olduğunu ifade eden Delihasan, "Çay, karla bütün kış beslendikten sonra kesilir. Bundan sonra fabrikada geçirdiği aşamalar çok önemlidir. Fabrikalarda titizlikle işlenen çay tadı ve burukluğu ile müthiş bir tat elde eder. Rize'de yetişen çay; içeriği en zengin olan çaydır. Çay, tarladan başlayarak, fabrikasyon ve paket haline gelip dünya pazarına girene kadar adete bir çocuk gibidir. Bir çocuğa ne kadar iyi bakarsan o kadar iyi yetişir. Çayda bir çocuk gibidir. Her aşamasında özen gösterilerek toplanması gerekir. Toprağımız çay konusunda çok bereketlidir. Çay bölgemizi geliştiriyor ve Türkiye'yi besliyor. Bu nedenle Türk çayı dünyada da rağbet görüyor." diye konuştu.

  Rizeli çay demleme şampiyonundan demleme teknikleri #3

  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir