Petrol
112.91
0.78%
Euro
16.77
3.26%
Dolar
15.88
2.17%
Altın
930.74
1.30%
Borsa
2395
0.17%
Bitcoin
474.667
0.20%
14ºC
İstanbul
Açık 14 C

  Sağlık Bakanlığı'ndan Ölüm Bildirim Sistemi

  Sağlık Bakanlığı öncülüğünde geliştirilen, Ölüm Bildirim Sistemi sayesinde, ölüm vakaları elektronik ortamda arşivlenebilecek.
  • AA
  • 24.11.2019 - 13:19
  Sağlık Bakanlığı'ndan Ölüm Bildirim Sistemi

  Sağlık Bakanlığı, İçişleri Bakanlığı Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü (NVİGM), Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) ile ortaklaşa Ölüm Bildirim Sistemi projesi geliştirildi.

  Proje kapsamında ölüm vakalarının kayıt, tescil ve paylaşımını elektronik ortama taşıdı.

  BÜROKRATİK İŞLEMLER HIZLANACAK

  Ölüm Bildirim Sistemi sayesinde hem tüm ölüm vakaları elektronik ortamda arşivlenebilecek hem de ilgili kurumlarla yapılan entegrasyon sayesinde hekim tarafından bildirilen ölüm vakasının cenaze nakil ve defin işlemleri hızlandırılacak.

  Doğum, sürücü, istirahat ve engelli raporlarından sonra sağlık tesislerinde gerçekleşen ölümlere verilen raporlar da elektronik imzalı e-Rapor haline getirildi. Bu sayede, kurumlar arasında yaşanılan bürokratik işlemler de en aza indirilecek.

  3 MİLYON KAYIT ARŞİVLENDİ

  Yılda 450 bin civarında ölüm vakasının meydana geldiği Türkiye'de sistemin devreye girmesiyle yaklaşık 3 milyon vatandaşın ölüm şekli ve nedenlerinin elektronik kaydı yapılarak, bakanlık bünyesinde arşiv oluşturuldu.

  Yaklaşık 200 bin kullanıcının bulunduğu Ölüm Bildirim Sistemi, sağlık hizmeti veren tüm kamu ve özel tesisler, belediyeler ve adli tıp kurumları ile entegre çalışıyor.

  CENAZE İŞLEMLERİ KOLAYLAŞTIRILDI

  Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü ile yapılan çalışmalar sonucu Ankara, İzmir, Bursa, Rize, Kırıkkale ve Konya illerinde ölüm kayıtlarında elektronik ortamda tescil uygulamasına geçildi. Bu sayede 16 bin belgenin elektronik tescili yapılarak vatandaşların cenaze işlemleri kolaylaştırıldı.

  YAPILAN İŞLEMLER SMS İLE İLETİLİYOR

  Hayatını kaybedenlerin yakınlarına ölüm tescil işleminin yapıldığı SMS ile iletiliyor. Böylece vatandaşlar Nüfus Müdürlüklerine gitmek zorunda kalmıyor. Tescil işleminin önümüzdeki yıldan itibaren tüm Türkiye'ye yaygınlaştırılması hedefleniyor.


  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir