Petrol
112.97
1.79%
Euro
17.5887
0.36%
Dolar
16.6574
0.80%
Altın
976.68
0.81%
Borsa
2524
-0.19%
Bitcoin
352.036
-0.36%
27ºC
İstanbul
Çok bulutlu 27 C

  Sahipsiz ve hurda uçak yönetmeliği Resmi Gazete'de

  Resmi Gazete'de yayınlanan yönetmeliğe göre, sahipsiz ve hurda uçakların sicilden terki ve tasfiye işlemleri yapılabilecek.
  • İHA
  • 24.07.2019 - 09:38
  Sahipsiz ve hurda uçak yönetmeliği Resmi Gazete'de

  Sahipsiz, hurdaya dönmüş ve kazalı uçaklar için alınan yeni kararlar, Resmi Gazete'de yayınlanarak yürürlüğe girdi.

  TEBLİGAT GÖNDERİLECEK

  Yönetmeliğe göre, havaalanlarında altı aydan fazla süreyle bekleyen ve sahipleri tarafından alınmayan Türk siciline kayıtlı hava araçlarına tüm ücretlerin ödenmesine ilişkin tebligat gönderilecek.

  Sahipsiz ve hurda uçak yönetmeliği Resmi Gazete de #1

  30 GÜN SÜRE VERİLECEK

  Tebligatın ardından uçağın, bulunduğu alandan kaldırılması için 30 gün süre verilecek. Yabancı sicile sahip uçaklar için ise hangi ülkeye kayıtlıysa, o ülkenin sivil havacılık otoritesine bildirim yapılacak. Kaza yapmış ve hava limanında kalmış olan uçaklar için ise rapor düzenlenecek ve bu rapor Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü’ne gönderilecek.

  RAPOR ÜCRETİ GELİRDEN KARŞILANACAK

  Kaza harici bekleyen uçaklar için ise yine rapor düzenlenecek ve gerekli işlemler gerçekleştirilecek. Rapor ücreti ise uçağın satışından elde edilecek gelirden karşılanacak.

  Sahipsiz ve hurda uçak yönetmeliği Resmi Gazete de #2

  HURDAYA AYRILACAK

  Tutulan raporlarda uçağın hurdaya ayrılacağı beyan edilirse, her türlü vergi borcu ve gümrük mevzuatından doğan yükümlülükler ile diğer takyidatlara bakılmaksızın sicilden terkini yapılarak, hava aracı hurdaya çıkarılacak.

  Terkin işleminden sonra, Türk siciline kayıtlı hava aracının sicil kaydında takyidat bulunması halinde Genel Müdürlük tarafından ilgili icra müdürlükleri ve ilgili kamu kurum ve kuruluşlarına, terkin işleminin yapıldığı ve hurda olarak hava aracının satışının yapılacağı hususunda bilgi verilecek.

  Hurdaya ayrılan hava araçları, Genel Müdürlüğün ruhsatlandırdığı havaalanı işleticisi tarafından ayrıştırılmaksızın bütün donanımları ile birlikte ilan yoluyla duyuru yapılmasını müteakip açık artırma usulü ile satılarak, bedelden konma-konaklama bedeli alınmaksızın ilan, terkin ve satışa ilişkin masraflar düşüldükten sonra kalan bedel Genel Müdürlüğün emanet hesabına yatırılacak.

  Hava araçları üzerinde bulunan ipotek, haciz ve mevcut takyidatlar bu bedel üzerinden devam edecek. Alacakların tasfiyesinden sonra kalan miktar satıştan itibaren beş yıl içinde hak sahiplerinin müracaatları halinde ilgililerine iade edilecek. Beş yıl içinde herhangi bir müracaatın olmaması halinde söz konusu bedel Genel Müdürlük bütçesine gelir kaydedilecek.


  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir