S.Arabistan'da vergi yüzde 15'e çıkarıldı
AA

Koronavirüs salgını, petrol fiyatlarındaki düşüş ve turizmdeki gelir kaybı Suudi Arabistan'ın ekonomosini olumsuz etkilemeye devam ediyor...

Lüks harcamalar yapan Suudlar, başta petrol ile gelen saltanatın dibe vurmasıyla birlikte kemer sıkma politikasına geçti.

Petrol sektöründeki yüzde 4,6'lık daralmanın sonucu olarak, Suudi Arabistan ekonomisi bu yılın ilk çeyreğinde yüzde 1 küçüldü.

Küresel üretimin neredeyse durmasına yol açan korona salgını sebebiyle ham petrole olan talebin azalması sonucu ülkede petrol gelirlerinde tarihin en kötü ilk çeyrek rakamları kaydedildi.

Son olarak Riyad yönetimi, koronavirüs salgınının sonuçları ve petrol gelirinin düşmesiyle mücadeleye yönelik son zamanlarda uygulamaya başladığı kamu harcamalarının rasyonelleştirilmesi kapsamında, haziran ayından itibaren yüksek standartlı yaşam maliyeti ödeneğini durdurma kararı almıştı.

S.Arabistan'da vergi yüzde 15'e çıkarıldı

VERGİLER YÜZDE 15'E YÜKSELTİLDİ

Suudi Arabistan’da, mayıs ayında alınan Katma Değer Vergisi’ni (KDV) yüzde 5’ten yüzde 15’e çıkarma kararı, bugün yürürlüğe girdi.

Zekat ve Gelir Vergisi Genel Otoritesi, tüm vergi mükelleflerine tesislerinin bu geçişe hazır olup olmadığını kontrol etme ve vergi oranını yükseltmeye ilişkin tüm geçiş hükümlerini tanıma çağrısında bulundu.

Haber Kaynağı: Anadolu Ajansı (AA)