Seyit Rıza'nın torunu dedesinin kürkünü istiyor

Seyit Rıza'nın torunu dedesinin kürkünü istiyor

TBMM Dilekçe Komisyonu yetkililerinden alınan bilgiye göre, komisyona başvuran Seyit Ali Polat, Seyit Rıza'nın torunu olduğunu belirterek, idamın ardından devlet envanterine geçirilen dedesine ait eşyaların kendisine teslim edilmesi talebinde bulundu.

EŞYALARA KARŞI PARA TEKLİF ETTİLER

Dersim olaylarının ardından sürgüne gönderilmeleri öncesinde devlet yetkililerinin babasını çağırarak, idam edilen dedesinin eşyalarına karşılık bin 500 TL teklif ettiklerini ifade eden Polat, 1948'te sürgünden dönüşlerinin ardından tekrar çağrıldıklarını ve bu kez de 99 TL vermeleri durumunda eşyaların teslim edileceğinin söylendiğini öne sürdü.

''MEZAR YERİNİ BULUN''

Seyit Rıza'nın torunu olduğunu belirten bir diğer vatandaş Rüstem Polat ise komisyona dilekçeyle yaptığı başvuruda, dedesi Seyit Rıza ve Dersim olayları sırasında idam edilen amcası Hüseyin'in defnedildikleri mezarların yerlerinin bulunmasını istedi. Polat dilekçesinde, şunları kaydetti: ''Kasım 1937'de Dersim'in ruhani lideri olarak Erzincan'da tutuklanıp, Elazığ Buğday Meydanı'nda yaşı indirilerek, haksız bir şekilde idam edilen Seyit Rıza ve merhum amcam Hüseyin hakkında tüm çabalarımıza rağmen, nereye defnedildiklerine dair bugüne kadar bize resmi makamlar tarafından hiçbir bilgi verilmemiştir. Resmi makamlara ve İçişleri Bakanlığı'na yaptığımız başvuruların hepsi olumsuz şekilde cevaplanmıştır. Dersim toplumunda hem inançsal hem de toplumsal anlamda yer edinmiş merhum dedem Seyit Rıza ve merhum amcam Hüseyin'in ve onunla birlikte idam edilen Dersimlilerin defnedildikleri mezar yerlerinin bize bildirilmesini arz eder, olumlu cevabınızı beklerim.''