Petrol
92.75
0.44%
Euro
18.2619
0.09%
Dolar
17.9569
0.24%
Altın
1.016
-0.52%
Borsa
298
2.29%
Bitcoin
425.195
-1.34%
29ºC
İstanbul
Güneşli 29 C

  Tarihi eser kaçakçılarına tarihi operasyon düzenlendi

  İstanbul Emniyet Müdürlüğü, ülke tarihinin en büyük tarihi eser kaçakçılığına yönelik yaptığı operasyonda 26 bin 456 tarihi ve sanat eseri ele geçirdi.
  • İHA
  • 21.12.2017 - 12:14
  Tarihi eser kaçakçılarına tarihi operasyon düzenlendi

  İstanbul Emniyet Müdürlüğü Kaçakçılık Suçlarıyla Mücadele Şube Müdürlüğü ekipleri, 3 ay süren teknik ve fiziki takibin ardından 12 Aralık’ta ülke tarihinin en büyük tarihi eser kaçakçılığına imza attı.

  Tarihi eser kaçakçılarına tarihi operasyon düzenlendi #1

  26 BİN 456 TARİHİ ESER VE SANAT ESERİ BULUNDU

  Kaçakçılığın önlenmesine yönelik çalışmalarını artıran İstanbul polisi, İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı’nın talimatı ile operasyonun ilk ayağını Düzce’de gerçekleştirdi. Bu kentte tarihi eser kaçakçılığı yapan 6 şüpheli, polis tarafından gözaltına alındı.

  Bu şahısların itirafları doğrultusunda İstanbul merkezli 4 ilde daha operasyon gerçekleştirildi. Bizans, Roma ve Orta Çağ dönemlerine ait 26 bin 456 parça sikke, antik heykel kaideleri ve taştan oluşan tarih ve sanat eseri ele geçirdi.

  Tarihi eser kaçakçılarına tarihi operasyon düzenlendi VİDEO


  Tarihi eser kaçakçılarına tarihi operasyon düzenlendi #2

  BİRBİRİNDEN DEĞERLİ TARİHİ ESERLER ÇIKTI

  Baskın yapılan adreslerde yapılan aramalarda aralarında Yunan Mitolojisinin en önemli savaşçısı olarak bilinen Aşil’in (Akhilleus) kılıcı olarak bilinen 3 bin yıllık Miken kılıcı, Büyük İskender’in Hindistan seferi sırasında yaptırdığı ‘İskender Büstü’, ı Hermes heykeli ve Helenistik döneme ait altın yapraklarında ‘ Heilos’ figürleri bulunan kraliçe tacı dikkat çekti.

  Tarihi eser kaçakçılarına tarihi operasyon düzenlendi #3

  13 KİŞİ GÖZALTINA ALINDI

  Bu eserleri yurt dışına kaçırmaya çalışan kaçakçılık şebekesini çökerten polis, aynı operasyon kapsamında, Türkiye’nin kültür mirasını hedef alarak bu hazineleri yurtdışına kaçırmaya çalışan 13 kaçakçıyı gözaltına aldı.

  SORGULAMALAR DEVAM EDİYOR

  Ele geçirilen eserler, İstanbul Arkeoloji Müzesi’ne teslim edilecek.
  Şüphelilerin emniyetteki işlemleri sürüyor.


  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir