Petrol
95.78
-0.84%
Euro
18.1561
-0.57%
Dolar
18.0854
0.04%
Altın
1.016
-0.51%
Borsa
302
0.00%
Bitcoin
384.523
-9.52%
24ºC
İstanbul
Açık 24 C

  TBB Başkanı Metin Feyzioğlu Youtube için AYM'ye başvurdu

  Türkiye Barolar Birliği (TBB) Başkanı Metin Feyzioğlu, Youtube'a erişimin engellenmesinin kaldırılması için Anayasa Mahkemesi'ne bireysel başvuruda bulundu.
  • 08.04.2014 - 11:45
  TBB Başkanı Metin Feyzioğlu Youtube için AYM'ye başvurdu

  TBB Başkanı Metin Feyzioğlu Youtube için AYM ye başvurdu #1

  TBB'den yapılan açıklamaya göre başvuruda, "Youtube.com" sitesine erişimin engellenmesinin kaldırılmasına ilişkin etkili iç hukuk yolu bulunmadığı belirtildi.

  HERKESİN HABERLEŞME HÜRRİYETİNE SAHİP OLDUĞU VURGULANDI

  Anayasa'nın 13. maddesine göre, temel hak ve hürriyetlerin, özlerine dokunulmaksızın yalnızca Anayasa'nın ilgili maddelerinde belirtilen sebeplere bağlı olarak ve ancak kanunla sınırlanabileceğinin vurgulandığı başvuruda, Anayasa'nın 22. maddesinin birinci fıkrası uyarınca da herkesin haberleşme hürriyetine sahip olduğu ifade edildi.

  TBB Başkanı Metin Feyzioğlu Youtube için AYM ye başvurdu #2

  FEYZİOĞLU ANAYASA'NIN 22. MADDESİNE DEĞİNDİ

  Feyzioğlu'nun Anayasa Mahkemesin'ne yaptığı bireysel başvurusunda, "Anayasa'nın 22. maddesinde koruma altına alınan haberleşme hürriyetinin, Anayasa'nın 13. maddesindeki koşullara uygun olarak, Anayasa'nın 22. maddesinin 2. fıkrasında belirtilen sebeplerle sınırlandırılabileceği hüküm altına alınmıştır. Anayasa'nın 13. maddesine göre temel hak ve özgürlüklere yönelik sınırlamaların ancak kanunla yapılabileceği ve kanunun, demokratik toplum düzeninin gereklerine ve ölçülülük ilkesine aykırı olamayacağı gibi hak ve özgürlüklerin özlerine de dokunamayacağı açıktır. 5651 sayılı Kanun'da belirtilen katalog suçlar kapsamı dışında kalan bir suç nedeniyle hakim tarafından erişimin engellenmesi kararı verilemez. Bu nedenle Gölbaşı mahkemeleri tarafından verilen kararlar yasal dayanaktan yoksun olduğu gibi hukuki gerekçesi de bulunmamaktadır." ifadeleri kullanıldı.

  YOUTUBE'A ERİŞİM ENGELİNİN KALDIRILMASINI TALEP ETTİ

  Başvuruda, "Youtube.com" sitesine erişimin engellenmesi nedeniyle suç ve cezaların kanuniliği ilkesi, haberleşme özgürlüğü, düşünceyi açıklama ve yayma özgürlüğünün ihlal edildiği gerekçesiyle Youtube'a erişim engelinin kaldırılması talep edildi.


  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir