Euro
10.1765
0.15%
Dolar
8.6601
-0.05%
Altın
491.45
-0.03%
Borsa
1.392
-1.94%
Bitcoin
380.367
-6.90%
21ºC
İstanbul
Açık 21 C

  Tek hatla Edirne'den Kars'a gidilecek

  Hükümet bu hayali Çin gezisinde gerçekleştirmek için ilk adımı attı. Edirne'den Kars'a hızlı tren geliyor.
  • 13.04.2012 - 16:47
  Tek hatla Edirne'den Kars'a gidilecek

  Tek hatla Edirne den Kars a gidilecek #1

  Edirne'den Ardahan'a uzanan hızlı tren hattı için Çin ile masaya oturuldu. 35 milyar dolarlık finansman Uzakdoğlu ortak tarafından karşılanacak. Türkiye bu kez hızlı tren ağlarıyla örülecek.

  ÇİNLİLERLE SIKI PAZARLIK

  En büyük pürüz şu an Çin'in parça parça yapalım ısrarı, Bakan Yıldırım, sıkı pazarlık ediyorlar dediği Çinliler tek hat müzakeresinde.

  Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım, Edirne'den Kars'a tek bir hızlı tren hakkı planladıklarını, projede bunu diklemesine kesecek hatların da bulunacağını belirterek, Çin'e hattın birlikte inşa edilmesi teklifini götürdüklerini söyledi.

  Akşam gazetesinde yer alan habere göre Yıldırım önceliklerinin hızlı tren olduğunu belirterek, 'Çinlilerle ortak yapmak üzere görüşüyoruz. Bu hattı diklemesine kesen hızlı tren hatlarını da Trabzon, Adana, Erzincan gibi noktalara yayalım Çinlilerle tamamını beraber inşa edelim. Finansmanı siz sağlayın' ifadelerini kullandı.

  Projenin 35 milyar dolarlık olduğunu da belirten Yıldırım, 'Çinliler öncelikle detay projelerin netleşmesini bekliyorlar. Ancak onlar bütün olarak değil de, hızlı tren hatlarını parça parça yapmayı öneriyor. Üzerinde daha emek harcayacağız' dedi.

  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir