TEM ve D-100 tek yönlü olarak akıyor

TEM ve D-100 tek yönlü olarak akıyor

Sürücülerin bayram trafiğine yakalanmalarını önlemek amacıyla TEM Otoyolu'nda iki şerit de İstanbul istikametine açıldı.

Kocaeli Valisi Ercan Topaca'nın Uluştırma Bakanlığı ile yaptığı görüşmeler sonucu alınan karar gereği TEM Otoyolu İstanbul istikameti saat 12.00'den itibaren çift yönlü olarak hizmet vermeye başladı. Gebze'den itibaren Ankara istikametine kapanan yolun kuzey ve güney şeridi İstanbul istikametine çalışıyor.

Sürücülerin bayram trafiğine yakalanmalarını önlemek amacıyla TEM Otoyolu Kocaeli kesiminde iki şerit de İstanbul istikametine açıldı. Uzunçiftlik ve Kandıra turnikelerinden alınan araçlar Gebze'ye kadar Kuzey ve Güney şeridi kullanabilecek. Trafiğe kapatılan Ankara istikametine gidecek araçlar ise Gebze'den D-100 Karayolu'na yönlendirildi.

YOĞUNLUK GÖZLENMEDİ

Öğle saatlerinden itibaren çift yönlü kullanılan otobanda herhangi bir yoğunluk gözlenmezken, saat 11.30'dan itibaren D-100 Karayolu'na yönlendirilen araçlar Körfez ve Derince geçişlerinde yoğunluk oluşturdu. Ekipler D-100 Karayolu üzerindeki tüm trafik ışıklarını devreden çıkararak trafiği rahatlatmaya çalışıyor. Ancak yoğunluğun akşam saatlerinde daha da artması bekleniyor. TEM Otoyolu Kuzey ve Güney şeridi çift yönlü olarak yarın saat 12.00'ye kadar Uzunçiftlik-Gebze arasında sadece İstanbul istikametine açık kalacak.

SEFER SAYISI ARTIRILINCA TATİLCİLER KUYRUKLARDA BEKLEMEDİ

Yalova'da Topçular-Eskihisar Feribot İskelesi'nde, Ramazan Bayramı tatilinin son gününde dönüş yoğunluğu yaşanıyor. Sabah saatlerinde çok fazla yoğunluğun yaşanmadığı Topçular İskelesi'nde öğlen saatlerinde uzun kuyruklar oluştu. İDO yetkilileri, normalde 8 olan araba vapuru sefer sayısının bayram nedeniyle 16'ya çıkartıldığını açıkladı. Ramazan Bayramı'nın ikinci günü Topçular iskelesinden 12 bin aracın geçiş yaptığını belirten yetkililer, bu sayının bayramın son gününde 25 bine ulaşmasının beklendiğini açıkladılar. Yetkililer sefer sayısının artırılmasıyla oluşan kuyruklarda tatilcilerin fazla beklemediğini belirttiler. Bayram tatilini Ege ve Akdeniz yörelerindeki tatil merkezlerinde geçiren tatilciler, Çanakkale ve Lapseki iskelelerinde yoğunluk oluşturdu. Çanakkale Boğazı'nı kullanarak İstanbul ve Trakya yönüne giden tatilciler, Çanakkale ve Lapseki iskelelerinde yoğunluk oluşturdu. Şehir merkezinin cadde ve sokaklarını dolduran kuyrukların, gece geç saatlere kadar sürmesi bekleniyor.

İSKELELERDE UZUN KUYRUKLAR OLUŞTU

Bayram tatilini Ege ve Akdeniz yörelerindeki tatil merkezlerinde geçirip, bayramın son gününde dönüşe geçen tatilcilerin araçları, zaman zaman iskelelerde uzun kuyruklar oluşturdu. Araç yoğunluğu nedeniyle şehir merkezindeki trafikte de aksamalar yaşandı. Sıcak havada arabalarında sıkılanlar, dışarıya çıkıp boğazı seyrediyor veya şehir içinde alışveriş yapıyor. Yaşanan yoğunluk nedeniyle, Çanakkale-Eceabat ve Gelibolu-Lapseki arasında yolcu ve araç taşıyan feribotlar, yoğunluğu eritebilmek amacıyla sefer saatini beklemeden dolduğunda hareket ediyor. Yetkililer, Çanakkale ile Eceabat arasında 5, Gelibolu ve Lapseki arasında da 5 olmak üzere toplam 10 feribotun aralıksız çalıştığını bildirdi.

İSTANBUL'A DÖNÜŞ YOĞUNLUĞU GECEDEN BAŞLADI

Bayram tatiline arife gününden çıkıp bayramın ikinci günü İstanbul'a dönüşe geçen tatilciler Yalova'da geceden yoğunluk yaşanmasına sebep oldu. İstanbul'a yoğun dönüşler sebebiyle İDO Topçular Eskihisar arasında ek seferler koyarken, Eskihisar yakasında gemileri boş olarak Topçular'a sefer yaptırıp Yalova'daki yoğunluğu eritmeye çalıştı. Topçular İDO iskelesinde uzun kuyruklar oluşurken, İstanbullular yarım saatle bir saat arasında bir bekleme yaparak Gebze'ye geçiş yaptılar.