THY 300'üncü uçağı için tören düzenledi
İHA

Test uçuşları tamamlandıktan sonra dün Atatürk Havalimanı'na getirilen ve gümrük işlemleri tamamlandıktan sonra TC-LNC kuyruk tescilini alarak millileşen Airbus 330-300 tipi THY'nin 300'üncü uçağı oldu. THY'nin filosuna kattığı 300'üncü uçağı için THY Teknik Hangar'da tören düzenlendi.

TÖRENE KATILAN İSİMLER

THY Teknik Hangar da düzenlenen törene Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Orhan Birdal, Türk Hava Yolları Yönetim Kurulu ve İcra Komitesi Başkanı M. İlker Aycı, THY Genel Müdürü Temel Kotil ve çok sayıda davetli katıldı. Airbus A330 uçaklarında üç bin doları bulan maliyetiyle koltuklar artık yabancı şirketlerden alınmak yerine yurt içinden tedarik edilecek.

THY 300'üncü uçağı için tören düzenledi

İLKER AYCI: THY BEREKETLİ BİR ŞİRKETTİR

300'üncü uçağın içinde basın mensuplarının soruların yanıtlayan THY Yönetim Kurulu Başkanı İlker Aycı, yerli sanayinin gelişmesi için katkıda bulunduklarını kaydederek, şunları söyledi:

“Şunu söyleyebilirsiniz siz uçak alıyorsunuz, cari açık veriyoruz. Öyle değil. Yüzde 20'si sırf buradan geliyor. THY 8 milyar dolarlık hizmet ihracatıyla ülkeye döviz getirmede ülkenin bir numarası. Senede 500-600 milyon dolar uçak alımı yapıyor isek 8 milyar dolarlık hizmet ihracatı yapıyoruz. Bu ülkeye artı değer getiriyoruz. Aynı zamanda teknoloji getiriyoruz. Yetmedi yüzde 20'sini burada üretmek suretiyle yerli sanayinin bu anlamda gelişmesi için katkıda bulunuyoruz. THY bereketli bir şirkettir.

"REKABETTE YAPARIZ İŞBİRLİĞİ DE YAPARIZ"

Şimdi biz THY'yi yönetenler ve bizim paydaşlarımız hep birlikte görevimiz şudur; bu ülkenin büyümesinde THY'nin ve sivil havacılığın önemli bir görevi var. Bu görevi yerine getirilmesinde THY'ye düşen önemli görevler var. Bu görevlerin bilincindeyiz. Biz yavaşlarsak ekonomimiz yavaşlayabilir. Biz hızlanırsak ekonomimiz hızlanır. Ekonomimiz hızlanırsa bizde hızlanırız. Biz hızlanırsak, biz lokomotif olmaya devam edersek, diğer sivil havacılık şirketlerimizde bizimle beraber koşarlar. Birbirimizin elinden tutarız. Tekelcilik zihniyetiyle değil, birlikte bu ülke için hareket etme zihniyetiyle beraber çalışırız. Rekabette yaparız, işbirliği de yaparız"

THY 300'üncü uçağı için tören düzenledi

5 UÇAKTAN 300 UÇAĞA, 18 BİN YOLCUDAN 62 MİLYONA

THY'nin tarihçesi incelendiğinde 1933 yılında 5 uçakla başlayan, 7'si pilot olmak üzere 24 personelle kurulan hava yolu şirketi 1945 yılına kadar ortalama yılda 18 bin yolcu taşıdı. 1945 yılında uçak sayısı 52'ye çıkınca yolcu sayısı da 37 bine ulaştı.

İlk jet uçağını 1967 yılında alan THY'nin bugün 289'u yolcu 10'u da kargo uçaklık filosuyla yılda 62 milyon dolayında yolcu taşıdığı belirtildi. THY'nin taşıdığı transit yolcu sayısı ise yılda 29 milyona yaklaştı.

Haber Kaynağı: İhlas Haber Ajansı (İHA)