Trabzon'da Ayasofya gerginliği

Trabzon'da Ayasofya gerginliği

STK'LAR: "AYASOFYA İBADETE AÇILMALI"

Memur-Sen, Hak-İş, Mazlum-Der, İHH Trabzon Şubesi, Yavuz Selim Vakfı, Anadolu Gençlik Derneği ile Hisar Derneği üyesi yaklaşık 30 kişilik grup, Ayasofya Müzesi önünde toplandı.

Ellerinde bulunan ''Ayasofya ibadete açılmalıdır'' ve ''500 yıllık cami müze kalamaz'' şeklindeki dövizler ile bekleyen grup adına açıklamayı yapan Mehmet Kara, zararın neresinden dönülürse dönülsün kar olacağını belirterek, ''Ayasofya'nın ibadete kapalı olmasından rahatsız olmayan insanların bile en azından bu kararın alınışındaki hukuki aksaklıktan dolayı Ayasofya'nın tekrar ibadete açılmasına destek olmalarını bekliyoruz'' dedi.

"60 SENE ÖNCE YAPILMIŞ BİR HATA.."

Kara, 60 yıl önce yapılan bir hatada ısrar edilmemesi gerektiğini savunarak, şöyle devam etti:

''Ortada aşikar bir hukuksuzluk bulunmakta. 60 sene önce yapılmış bir hatada ısrar etmek kimseye fayda getirmez. Herkesin geçmişinde hatalar olabilir. Geçmişteki bir hatayı kabullenmek ve hakkı teslim etmek çok güzel bir erdemdir. Ayasofya'nın ibadete kapalı olmasından rahatsız olmayan insanların bile en azından bu kararın alınışındaki hukuki aksaklıktan dolayı Ayasofya'nın tekrar ibadete açılmasına destek olmalarını bekliyoruz.''

ESNAF TEPKİ GÖSTERDİ

Açıklamanın ardından Ayasofya Müzesi önünde fotoğraf çektiren grup ile mahalle esnafı arasında tartışma yaşandı.

Ayasofya Müzesi'nin cami olmasını istemediğini belirten bir grup esnaf, basın açıklamasına katılan sendika üyelerine tepki gösterdi. Vatandaşların araya girmesiyle sonuçlanan olayda kısa süreli gerginlik yaşandı. Bu arada, basın açıklamasının yapıldığı alanda çok sayıda polisin görev aldığı gözlendi.