Euro
10.3806
0.03%
Dolar
8.8615
-0.1%
Altın
494.08
-0.05%
Borsa
1.384
-0.57%
Bitcoin
371.978
-3.10%
17ºC
İstanbul
Çoğunlukla açık 17 C

  Trabzon’da tatil yapan İTÜ’lü öğretim üyesinin ayı ile başı dertte

  Yaz tatilini Maçka’da geçiren İTÜ’lü öğretim üyesi, evine dadanan ayının daha fazla zarar vermemesi için müzik yayını ile ses çıkarıyor. Profesörün, ayı ile mücadele ise sosyal medyada ilgi görüyor.
  • DHA
  • 27.08.2021 - 10:20
  Trabzon’da tatil yapan İTÜ’lü öğretim üyesinin ayı ile başı dertte

  İstanbul Teknik Üniversitesi (İTÜ) Afet Yönetim Merkezi ve Meteoroloji Mühendisliği Bölümü öğretim üyesi Prof. Dr. Mikdat Kadıoğlu, yaz tatili için memleketi Trabzon’un Maçka ilçesine geldi.

  Prof. Dr. Kadıoğlu köydeki evinin çevresine bir ayının dadandığını fark etti.

  Pencerelere tırmanan, eve ve tarım ürünlerine zarar veren, ‘meteor’ adını verdiği boz ayıyı görüntülemek için güvenlik kamerası taktıran Prof. Dr. Kadıoğlu, müzik yayını ile ses çıkararak ayının eve yaklaşmaması için önlem almaya çalışıyor.

  Kadıoğlu’nun ayı ile mücadelesini paylaştığı anlar sosyal medyada ilgi görüyor.

  “HERKES AYIYI TARAF TUTUYOR”

  İki günlüğüne İstanbul’a gidip döndükten sonra bir ayının, evin giriş kattaki penceresini kırdığını ve bahçesini talan ettiğini söyleyen Prof. Dr. Mikdat Kadıoğlu, “Ayıyı seviyorum, bir problemim yok. Gittiğimi fırsat bilip gelmiş, fasulyeleri, patatesleri düzlemiş. Birinci katta balkondaki peteğe ulaşmak için de camları yoklamış. İki camı yoklamış, üçüncüyü kırmış ama içeri girmemiş nedense. Zaten bu ayı daha önce defalarca geldi. Şantiyedeki kulübe kapısını kırdı. İçeri giriyor, beğenmediği ne varsa atıyor. Ayçiçeği yağını içiyor ama gaz, tiner gibi şeyleri beğenmeyip atıyor. Ayıya komşuyuz tabii ki. Ayının ininde falan değilim. Millet bana kızıyor. Ayıyı çok seviyorlar, taraftarı var. Sosyal medyada bakıyorum herkes ayıyı taraf tutuyor, ‘ne işin var orada’ diyor ama biz yola daha yakınız. Ormanda değil, kıyısındayız.” dedi.

  Trabzon’da tatil yapan İTÜ’lü öğretim üyesinin ayı ile başı dertte #1

  “BAŞIM DERTTE”

  Bahçesine zarar veren ayıya karşı sebzelerini kurtarmak için mücadeleye giriştiğini ifade eden Kadıoğlu, “Kamera kurdum ayının yakışıklı bir fotoğrafını çekeyim, diye. Herkes tanısın, millet görsün diye ama nedense kamerayı kurduğum taraftan gelmiyor, öbür taraftan geliyor. Ayıyla böyle bir mücadelemiz var. Harekete duyarlı kamera sürekli mesaj gönderiyor gece uyurken bile. Uyanıp bakıyorum ‘ayı mı geldi’ gibi. Ayıyla başım dertte gibi bir durum gibi oldu. Epey vaktimi alıyor beni oyalıyor ama iyi oldu. Tanışmak istiyorum kendisiyle. Mısırların içine harekete duyarlı kamera yerleştireceğim. Ayı geldiğinde tam mısırlara yaklaştığında bir ışık yakıp bir de alarm çalacak. Herhalde bir daha ayının geleceğini sanmıyorum bu tarafa. Millet tarım ürünleri ayının hakkı diyor ya, ayının fasulye mısır tarlası yok. Ben ayıdan bir şey çalmıyorum, o da benden bir şey çalmasın, onunla öyle anlaşacağız. Ayıya zarar vermeyen tedbirler almaya çalışıyorum.” diye konuştu.

  Trabzon’da tatil yapan İTÜ’lü öğretim üyesinin ayı ile başı dertte #2

  “İNSAN SEVMEZ”

  Ayıya dostane davrandığını söyleyen Prof. Dr. Kadıoğlu, “Daha önce eve giren ayı duymadık. Ayı insanı sevmez, ne kadar tehlikeli bir varlık olduğunun farkında. Tesadüfen karşılaşmalar olursa ayıyla karşı karşıya kalıyorsunuz veya ters rüzgarda kokuyu alamadığı zaman. Biber gazım ve düdüğüm var. Yolda giderken düdük çala çala gidiyorum ‘aman bir yanlışlık olmasın’ diye.” dedi.

  Trabzon’da tatil yapan İTÜ’lü öğretim üyesinin ayı ile başı dertte #3

  AYI POPÜLASYONUNUN ARTTIĞI TESPİT EDİLMİŞTİ

  Doğa Koruma ve Milli Parklar Rize Bölge Müdürlüğü ekipleri; Rize, Trabzon, Artvin ve Giresun'da yaban hayatı envanter belirleme çalışması yapmıştı.

  Teknik ekiplerin sahada yaptığı çalışmada yaban hayatının olduğu sulak alanlar, sarp kayalıklar ile ormanlıklar gözlemlenmişti.

  Çalışma sonucu ayı, çengel boynuzlu dağ keçisi, tilki, çakal ve domuz türlerinde yaklaşık yüzde 10'luk artış olduğu saptanmıştı.

  Doğu Karadeniz illerindeki ayı popülasyonunda artış olduğu belirtilmişti.

  Trabzon’da tatil yapan İTÜ’lü öğretim üyesinin ayı ile başı dertte #4

  Trabzon’da tatil yapan İTÜ’lü öğretim üyesinin ayı ile başı dertte #5

  Trabzon’da tatil yapan İTÜ’lü öğretim üyesinin ayı ile başı dertte #6

  Trabzon’da tatil yapan İTÜ’lü öğretim üyesinin ayı ile başı dertte #7

  Trabzon’da tatil yapan İTÜ’lü öğretim üyesinin ayı ile başı dertte #8

  Trabzon’da tatil yapan İTÜ’lü öğretim üyesinin ayı ile başı dertte #9

  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir