Tunca Nehri'nde Hıdırellez büyük bir coşkuyla kutlandı
DHA

1

Tarihi Kırkpınar Güreşleri’nin yapıldığı Sarayiçi’ndeki Tunca Nehri kıyısı, 04.30’dan itibaren festival alanına döndü. Şehre tur şirketleriyle gelen yerli ve yabancı yaklaşık 3 bin kişi, Tunca Nehri kenarında baharın gelişi olan Hıdırellezi kutlarken katılanlar dilek tutup göbek attı.

KUTLAMALARDAN GÖRÜNTÜLER

ROMANLAR GÖBEK ATTI

Alanda toplanan çok sayıda Roman, davul-zurna eşliğinde göbek attı. Romanlar’ın danslarına konuklar da eşlik etti. Evlilik çağına gelen genç kızlar, nehir kenarına üzerlerine giydikleri gelinliklerle gelip göbek atarak baharın gelişini kutladı. Ardından da getirdikleri kağıtlara dileklerini yazanlar, kağıtları nehre attı, bereket ve baharın gelişinin müjdecisi olan ağaçlardan yeşil dallar koparıp evlerinin kapılarına astı.

Tunca Nehri'nde Hıdırellez büyük bir coşkuyla kutlandı

Tunca Nehri'nde Hıdırellez büyük bir coşkuyla kutlandı VİDEO

ÇAY SİMİT DAĞITILDI

Edirne Belediyesi tarafından alanda vatandaşlara ücretsiz çay ve simit dağıtıldı. Edirne Belediye Başkanı CHP’li Recep Gürkan, bu yıl her zamankinden daha kalabalık bir grubun şenliklere katıldığını söyleyerek “Bu baharın tüm insanlığa barış ve huzur getirmesini diliyoruz. Edirne’de bin yıldır süregelen bir geleneği kutluyoruz. Baharın gelişini insanlığa müjdeliyoruz. Dün muhteşem bir Kakava ateşi yaktık. Sadece Edirneliler değil, her yerden gelen katılımcılar vardı. Gerçekten biz çok mutlu olduk, gurur duyduk. Sabah şu an 5’te eğleniyorlar. Otobüslerle çok sayıda insan geldi. Demek ki bu işi doğru yönetmeye başladık. Kakava geçtiğimiz yıl başvurumuzla UNESCO’nun geçici listesine alınmıştı. Bunun asıl listeye alınması için çalışmalarımız sürüyor. Tahmin ediyorum ki, bu yılki etkinliklerden sonra UNESCO bunun farkına varacak ve Kakava’yı da listesine alacak. Böylece Edirne’nin 4 eseri listede yer almış olacak” dedi.

Tunca Nehri'nde Hıdırellez büyük bir coşkuyla kutlandı

SABAHA KADAR DAVULLU ZURNALI EĞLENCE

Sabah 04.30’da başlayan nehir kenarındaki etkinliler, güneşin doğduğu saate kadar davul zurna eşliğindeki eğlenceyle sürdü.

Tunca Nehri'nde Hıdırellez büyük bir coşkuyla kutlandı