Euro
10.0365
-0.32%
Dolar
8.4381
-0.21%
Altın
492.59
-0.93%
Borsa
1.393
0.09%
Bitcoin
347.397
-0.06%
30ºC
İstanbul
Güneşli 30 C

  Tunca Nehri'nde Hıdırellez büyük bir coşkuyla kutlandı

  Edirne'de, Hıdırellez (Kakava) şenliklerinin ikinci gününde, Romanlar Sarayiçi'nde Tunca Nehri kıyısına akın etti.
  • DHA
  • 06.05.2015 - 09:44
  Tunca Nehri'nde Hıdırellez büyük bir coşkuyla kutlandı

  Tunca Nehri nde Hıdırellez büyük bir coşkuyla kutlandı #1

  Tarihi Kırkpınar Güreşleri’nin yapıldığı Sarayiçi’ndeki Tunca Nehri kıyısı, 04.30’dan itibaren festival alanına döndü. Şehre tur şirketleriyle gelen yerli ve yabancı yaklaşık 3 bin kişi, Tunca Nehri kenarında baharın gelişi olan Hıdırellezi kutlarken katılanlar dilek tutup göbek attı.

  KUTLAMALARDAN GÖRÜNTÜLER

  ROMANLAR GÖBEK ATTI

  Alanda toplanan çok sayıda Roman, davul-zurna eşliğinde göbek attı. Romanlar’ın danslarına konuklar da eşlik etti. Evlilik çağına gelen genç kızlar, nehir kenarına üzerlerine giydikleri gelinliklerle gelip göbek atarak baharın gelişini kutladı. Ardından da getirdikleri kağıtlara dileklerini yazanlar, kağıtları nehre attı, bereket ve baharın gelişinin müjdecisi olan ağaçlardan yeşil dallar koparıp evlerinin kapılarına astı.

  Tunca Nehri nde Hıdırellez büyük bir coşkuyla kutlandı #2

  Tunca Nehri'nde Hıdırellez büyük bir coşkuyla kutlandı VİDEO

  ÇAY SİMİT DAĞITILDI

  Edirne Belediyesi tarafından alanda vatandaşlara ücretsiz çay ve simit dağıtıldı. Edirne Belediye Başkanı CHP’li Recep Gürkan, bu yıl her zamankinden daha kalabalık bir grubun şenliklere katıldığını söyleyerek “Bu baharın tüm insanlığa barış ve huzur getirmesini diliyoruz. Edirne’de bin yıldır süregelen bir geleneği kutluyoruz. Baharın gelişini insanlığa müjdeliyoruz. Dün muhteşem bir Kakava ateşi yaktık. Sadece Edirneliler değil, her yerden gelen katılımcılar vardı. Gerçekten biz çok mutlu olduk, gurur duyduk. Sabah şu an 5’te eğleniyorlar. Otobüslerle çok sayıda insan geldi. Demek ki bu işi doğru yönetmeye başladık. Kakava geçtiğimiz yıl başvurumuzla UNESCO’nun geçici listesine alınmıştı. Bunun asıl listeye alınması için çalışmalarımız sürüyor. Tahmin ediyorum ki, bu yılki etkinliklerden sonra UNESCO bunun farkına varacak ve Kakava’yı da listesine alacak. Böylece Edirne’nin 4 eseri listede yer almış olacak” dedi.

  Tunca Nehri nde Hıdırellez büyük bir coşkuyla kutlandı #3

  SABAHA KADAR DAVULLU ZURNALI EĞLENCE

  Sabah 04.30’da başlayan nehir kenarındaki etkinliler, güneşin doğduğu saate kadar davul zurna eşliğindeki eğlenceyle sürdü.

  Tunca Nehri nde Hıdırellez büyük bir coşkuyla kutlandı #4

  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir