Petrol
95.6
-0.74%
Euro
18.3322
0.30%
Dolar
17.9572
0.33%
Altın
1.034
0.06%
Borsa
2799
0.00%
Bitcoin
415.474
-3.12%
24ºC
İstanbul
Çoğunlukla açık 24 C

  Tunceli'de halk sokağa döküldü

  Tunceli'de 3 öğretmen ve 3 hemşirenin sürgüne gönderilmesi halkı sokağa döktü.
  • 14.10.2011 - 17:14
  Tunceli'de halk sokağa döküldü

  Tunceli de halk sokağa döküldü #1

  Devlet Hastanesi önünde toplanan yaklaşık bin kişi ’Sürgün ve tacizlere hayır. Sürgün edilenler onurumuzdur’ yazılı pankart taşıyıp, sık sık ’Sürgünlere hayır’, ’Vali istifa’, ’Sürgünler bizi yıldıramaz’ sloganları attı.

  Cumhuriyet Meydanı’na gelen protestocular burada 10 dakikalık oturma eylemi yaparak caddeyi trafiğe kapattı. Daha sonra Yeraltı Çarşısı üzerinde toplanan protestoculara KESK dönem sözcüsü Gürbüz Solmaz, konuşma yaptı. Solmaz, şunları söyledi:

  BU DURUMU ASLA KABUL ETMEYECEĞİZ

  "İl merkezinde 3 öğretmen arkadaşımız sendikal faaliyetleri nedeniyle sürgün edildi. 1 sendikacı arkadaşımız Kütahya’ya, diğer 2 arkadaşımız ise ilçe merkezlerine sürgün edildi. İlimizde geçmişten bu yana sürgünler bir cezalandırma olarak hep kamu emekçilerine karşı kullanıldı. Birçok arkadaşımız mahkeme kararı ile geri geldi ama, valiler ve hükümetler bu sürgünlerden bir türlü vazgeçmedi. Bu meydanlarda toplanan binlerce kamu emekçisi ve Tuncelili sürgünlere karşı büyük bir direniş sergiliyor. Bu durumu asla kabul etmeyeceğiz, AKP hükümeti acilen bu sürgünleri durdurmalıdır."

  Solmaz, Pertek İlçesi’nde de, bir öğretmenin kız öğrencisini taciz etmesini protesto eden 3 hemşirenin başka illere tayin edildiğini belirterek şöyle konuştu:

  HAKKIMIZI ALANA KADAR DİRENECEĞİZ

  "Pertek’te bir okulda kız öğrencisini taciz eden bir öğretmeni protesto etmek amacıyla basın açıklamasına katılan 3 hemşire başka illere tayin edildi. Yapılan bütün girişimlere ve çalışmalara rağmen Sağlık Bakanlığı bu karardan vazgeçmedi. Hemşire arkadaşlarımızdan biri kanser ile boğuşuyor ve şu an kanser tedavisi görüyor. Bu hastanlığına rağmen ve tedavisinin aksamaya uğramasına rağmen, Sağlık Bakanlığı tacizci öğretmeni protesto eden arkadaşlarımızı sürgünden vazgeçmedi. Hakkımızı alana kadar direneceğiz. Bir an önce bu arkadaşlarımızın sürgünleri durdurulmalıdır."


  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir