Euro
9.7194
0.03%
Dolar
8.148
-0.02%
Altın
453.95
-0.02%
Borsa
1.376
-1.24%
Bitcoin
492.191
0.58%
Vakıf Katılım
kalan süre
Sahur
04:54
Öğle
06:24
İkindi
13:10
İftar
16:50
Yatsı
19:46

  Türk mucitlerden Cenevre'de büyük başarı

  Bu yıl 43'üncü kez kapılarını açan Cenevre Uluslararası İcatlar Fuarı'na Türk mucitler 3 madalya ile damga vurdu.
  • CHA
  • 20.04.2015 - 20:15
  Türk mucitlerden Cenevre'de büyük başarı

  Türk mucitlerden Cenevre de büyük başarı #1

  Her yıl bine yakın yeni icadın sergilendiği fuarda bu yıl Türkiye’den Türk Patent Enstitüsü’nün belirlediği üç icat sergilendi. Türkiye, iki altın ve bir gümüş madalya kazanarak büyük bir başarı elde etti.


  Bu yıl 48 ülkeden 752 mucidin katıldığı fuar, Dünya Fikri Mülkiyet Örgütü, İsviçre hükümeti ve Cenevre şehri tarafından organize ediliyor. Malzeme, makine ve sanayi alanlarından bilgisayar, elektronik, gıda, tekstil, sanat ve çevre gibi birbirinden farklı alanlarda dünyanın beş farklı kıtasından gelen akademisyen, sanayici, öğrenci veya bilim insanları kendilerinin icat ettiği ve patent hakkına sahip oldukları buluşlarını tanıtma fırsatını bulurken, meraklıların ve firmaların da ilgisini çekmeye çalışıyor.

  Türkiye, bu yılki fuara ise farklı konu ve sektörlere hitap eden üç icatla katıldı.

  TEK ENSTRÜMANDA BİNLERCE ENSTRÜMAN

  Perküsyon sanatçısı Deniz Güngör "aquadrum" olarak isimlendirilen müzik aletleri üretiyor. Bu enstrümanlarla herkes kendi müzik melodilerini çıkarabiliyor. Fakat yeni buluşu ise bu aletlere yerleştirilen farklı mıknatıslar ile akortların ayarlanabilmesi. Bu şekilde aynen kanun enstrümanında olduğu gibi binlerce çeşit farklı makama ulaşılabiliyor. Deniz Güngör bu icat ile tek bir enstrümanda binlerce enstrümanın seslerinin çıkarılabileceğini ifade ediyor. Güngör, bu buluşuyla altın madalya kazandı.

  Türk mucitlerden Cenevre de büyük başarı #2

  MANTOLAMADA DEVRİME GÜMÜŞ MADALYA

  Uzun yıllar binaların dış cephe yalıtımı üzerine çalışan Abdullah Tuncel ise bu malzemelerin bina üzerine eklenmesi üzerine yeni bir sistem geliştirmiş. Tuncel’e göre bin metrekarelik bir izolasyon malzemesi döşemesinde çeşitli sebeplerle 800’e yakın delik açılıyor. Haliyle ısı yalıtımında kayıp yaşanıyor ve verim düşüyor. Abdullah Tuncel'in geliştirdiği sürgülü sistem ile ara bir kat içinde mantolama dübellerini kullandıktan sonra sürgü ile bu delikler otomatik olarak kapatılıyor. Tuncel, bu projeyle gümüş madalya kazandı.

  Türk mucitlerden Cenevre de büyük başarı #3

  HÜCRELERİN İLETİŞİMLERİNİ GELİŞTİREN ÇİP

  İzmir Yüksek Teknoloji Enstitüsü’nde çalışan Doç. Dr. Devrim Pesen Okvur geliştirdikleri bir çip vasıtası ile hücrelerin birbirleri ile uzaklığa bağlı etkileşimlerini daha kolay çalışabiliyor. İlaç geliştirmede çok büyük para ve zaman harcandığını hatırlatan Devrim Pesen, "Bu çip kullanılarak çok daha kısa sürede gerçekten anlamlı sonuçlar elde edilerek çözümlere ulaşabiliriz. Hayvan deneylerini de azaltabiliriz." şeklinde konuştu.

  Türk mucitlerden Cenevre de büyük başarı #4

  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir