Petrol
97.27
-0.13%
Euro
18.4863
0.39%
Dolar
17.9295
0.34%
Altın
1.028
-0.10%
Borsa
283
0.00%
Bitcoin
440.222
6.37%
25ºC
İstanbul
Çok bulutlu 25 C
  Türkiye, Suriye'de hava görev emrinden çıkarıldı

  Türkiye, Suriye'de hava görev emrinden çıkarıldı

  Pentagon, Türkiye'nin, Birleşik Hava Operasyonları Merkezi tarafından Suriye'de Hava Görev Emri'nden çıkarıldığını duyurdu.
  • AA
  • 07.10.2019 - 21:45
  • Güncelleme : 07.10.2019 - 21:45

  Terör örgütü PKK'nın Suriye'deki uzantısı YPG, Suriye'deki iç savaşı fırsat bilerek ülkenin kuzeyinde birçok bölgeyi işgal etti.

  Türkiye, insanların hayatlarını mahveden ve bölgedeki demografik yapıyı değiştirmeye çalışan YPG'li teröristlere karşı operasyon için tüm hazırlıklarını tamamladı.

  Hazırlıklar öncesi ABD ile görüşülüp her şey ayarlanmıştı.

  Akşam saatlerinden itibaren ABD Türkiye'ye karşı saldırgan ifadeler kullanmaya başladı...

  Pentagon Sözcüsü Yarbay Carla Gleason, "Türkiye, Birleşik Hava Operasyonu Merkezi tarafından Hava Görev Emri'nden çıkarıldı, Türkiye'ye keşif ve gözlem verilerinin sağlanması durduruldu." ifadelerini kullandı.

  "TÜRK UÇAKLARI, KOORDİNASYONSUZ UÇAMAYACAK"

  "Bunun hava sahasını Türkiye'ye kapatmak anlamına gelip gelmediği"ne ilişkin soruya Gleason, "Teknik olarak bu anlama gelmese de bir hava unsuru Hava Görev Emri'nden çıkarıldığında, söz konusu bölgede koordinasyonsuz uçması neredeyse imkansız hale geliyor." yanıtını verdi.

  "ABD ORDUSU, TÜRKİYE'NİN ÖNÜNDE DURMAYACAK"

  Diğer taraftan, ABD Başkanı Donald Trump'ın Türkiye'nin muhtemel operasyonu öncesinde Amerikan kuvvetlerinin bölgeden çekileceğine ilişkin kararını AA muhabirine değerlendiren bir savunma yetkilisi ise ABD askerlerinin, askeri olarak Türkiye'nin önünde durmayacağını ifade etti.

  Yetkili, Türkiye'nin adımının başka sonuçları beraberinde getirebileceğini iddia etti.


  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir