Euro
10.0933
-0.13%
Dolar
8.5277
0.09%
Altın
493.43
-0.15%
Borsa
1.432
0%
Bitcoin
337.933
1.85%
27ºC
İstanbul
Açık 27 C

  Türkiye ve Azerbaycan lavaşı Ermenistan'a kaptırdı

  Birleşmiş Milletler Eğitim, Bilim ve Kültür Örgütü (UNESCO), Ermenistan mutfağının ayrılmaz bir parçası olduğunu belirttiği lavaşı "Somut Olmayan Kültürel Miras Listesi"ne ekledi.
  • 27.11.2014 - 07:59
  Türkiye ve Azerbaycan lavaşı Ermenistan'a kaptırdı

  Türkiye ve Azerbaycan lavaşı Ermenistan a kaptırdı #1

  Lavaşın yapım aşamasının da anlatıldığı açıklamada lavaşın düğünlerde de bir ritüelin parçası olduğu belirtilerek “Bereket ve refah getirmesi için yeni evlilerin omuzlarına yerleştirilir” ifadelerine yer verildi. Açıklamada listedeki ürünler için “eşsiz” ve “özgün” gibi kelimeler kullanmaktan kaçınıldığı vurgulandı.

  Listede Bulgaristan’ın Çiprovski kilimi yapma geleneği, Kırgız ve Kazakların “yurt” adı verilen göçebe Türk çadırlarının yapımındaki geleneksel bilgi ve becerileri, Kazakların geleneksel Dombra Kuy sanatı gibi maddeler de yer aldı.

  TÜRKİYE VE AZERBAYCAN BİRLİKTE BAŞVURACAKTI

  Kültür ve Turizm Bakanı Ömer Çelik, geçtiğimiz günlerde Azerbaycan’la birlikte çok önemli projeler yapacaklarını belirterek “Lavaş başta olmak üzere pek çok dosyayı UNESCO Somut Olmayan Kültürel Miras Listesine ortak dosya olarak vereceğiz. Köroğlu konusunda da ortak dosya çalışmamız var” demişti.

  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir