Euro
10.1175
0%
Dolar
8.6213
-0.07%
Altın
492.35
0.02%
Borsa
1.386
-0.45%
Bitcoin
355.679
-6.41%
18ºC
İstanbul
Açık 18 C

  Vahdettin Köşkü Erdoğan'ı bekliyor

  Çengelköy’de hem devlet konukevi hem de Cumhurbaşkanlığı yazlık çalışma ofisi ve aynı zamanda ikamete uygun olarak da kullanılabilecek şekilde yeniden inşa edilen tarihi Vahdettin Köşkü, 12’nci Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ı bekliyor.
  • 24.08.2014 - 14:11
  Vahdettin Köşkü Erdoğan'ı bekliyor

  Vahdettin Köşkü Erdoğan ı bekliyor #1

  Osmanlı Padişahı Vahdettin’in tahta çıkmadan önce yaşadığı Çengelköy sırtlarındaki, Boğaz’ı tepeden gören Vahdettin Köşkü’nün de içinde bulunduğu, toplam 65 dönümlük alan içindeki eski Köçeoğlu Köşkü, Kadın Efendi Köşkü ve Ağalar Dairesi de Vahdettin Köşkü ile aynı hizaya çekildi.

  ÖZAL İÇİN DE HAZIRLANMIŞTI

  Daha önce 3’üncü şahıslara satılan bölümler de satın alınıp proje alanına dahil edildi. İlk başlarda Erdoğan’ın çalışma ofisi olarak düşündüğü Vahdettin Köşkü için 1988’de dönemin Başbakanı Turgut Özal da ‘Başbakanlık Dinlenme Evi’ yapılması için talimat vermiş, restorasyon başlamış fakat Özal’ın ölümü sonrası çalışma durdurulmuştu.

  Vahdettin Köşkü Erdoğan ı bekliyor #2

  ORHAN VELİ'NİN ŞİİR YAZDIĞI KORU

  Restorasyon işini alan Vakıf İnşaat, ‘ödeneksizlik’ dolayısıyla 1998’de köşkleri kaderine terk etmişti. Köşk, soğan biçimindeki kubbesiyle tanınıyor. Osmanlı ve Cumhuriyet döneminde birçok devlet adamının kaldığı, yabancı devlet adamlarının ağırlandığı köşkler, Orhan Veli’nin “İstanbul’u dinliyorum gözlerim kapalı” şiirini yazdığı koru içinde yer alıyor.

  Vahdettin Köşkü ve diğer köşklerle ilgili restorasyon projesini Mimar Sinan Genim üstlendi. Köşklerden, Boğaz’dan bakıldığında en sağda olanı, Huber Köşkü yerine Cumhurbaşkanlığı çalışma ofisi ve aynı zamanda konut olarak kullanılacak.

  Vahdettin Köşkü Erdoğan ı bekliyor #3

  DEVLET KONUK EVİ OLARAK DA HİZMET VERECEK

  Vahdettin Köşkü ve diğer köşkler ise Devlet Konukevi olarak hizmet verecek. Vahdettin Köşkü’nde ayrıca yurtdışından gelen misafirlerin karşılanacağı kabul salonu ve toplantı salonu da bulunuyor.

  YÜKSEK GÜVENLİKLİ KONUK AĞIRLAMA BÖLÜMÜ

  Köşk’te müşterek mutfağın yanı sıra konuk devlet başkanlarının isterlerse kendi özel aşçılarını getirip, kendi özel mutfaklarını kullanabileceği bölüm de bulunuyor. Güvenlik açısından da konuk ünlü devlet adamlarının korunmaların da konuşlanabileceği şekilde arka bölümde ayrıca dizayn edilen konuk misafirhanesi, çok sayıda güvenlik mensubunu da ağırlayabilecek.

  Vahdettin Köşkü Erdoğan ı bekliyor #4

  HELİKOPTER PİSTİ

  Daha önce Boğaz’dan ve köprüden bakıldığında çıplak görülen istinat duvarları İBB Park Bahçeler Müdürlüğü tarafından yeşillendirildi. Son rötuşların yapıldığı Devlet Konukevi’nin bahçesinde bir de helikopter pisti bulunuyor.

  Konuk devlet adamlarının güvenliği nedeniyle yeni trafik düzenlemesi çalışmalarının sürdüğü Çengelköy’de yol güzergâhında bulunan ağaçlar korunurken, kamulaştırma yoluyla bazı evlerin yıkımı gündemde. Toplam inşaat alanı 12 bin metrekare olan koruda, köşkler dışındaki sosyal tesisler, tesisat mekanları ve kapalı otopark alanı ise toplam 4 bin metrekare.

  Vahdettin Köşkü ve korudaki çalışmalar sürerken Çengelköy trafiğine soluk aldırmak amacıyla, kamulaştırma yoluyla da yeni düzenlemeye gidildi. Proje kapsamında Çengelköy’deki ışıklar kaldırılıp, Boğaziçi Köprüsü yönüne olan trafik tek yönlü olacak. İBB tarafından daha önce kamulaştırılan ve halen otopark olarak kullanılan 28 dönümlük araziye de 2 katlı yeraltı otoparkı yapılacak.

  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir