Euro
10.0365
-0.32%
Dolar
8.4381
-0.21%
Altın
492.59
-0.93%
Borsa
1.393
0.09%
Bitcoin
346.189
5.25%
33ºC
İstanbul
Güneşli 33 C

  Yunan Sahil Güvenlik botları Türk denizcileri taciz etti

  Ege Denizi'nde Saros Körfezi açıklarında Türk sahil güvenlik botlarıyla, Yunan Sahil Güvenlik botları birbirlerine boy gösterisi yaptı.
  • 26.03.2014 - 15:06
  Yunan Sahil Güvenlik botları Türk denizcileri taciz etti

  Yunan Sahil Güvenlik botları Türk denizcileri taciz etti #1

  Edirne'nin Enez İlçesi Limanı'ndan avlanmaya çıkan balıkçılar, uluslararası sulardaki Zürafa Kayalıkları yakınlarında avlanırken, Yunan Sahil Güvenlik botlarının tacizine uğradı.

  SAHİL GÜVENLİK BOTLARI HAREKETE GEÇTİ

  Zürafa Kayalıkları olarak bilinen alanda 15 dakika süre ile devam eden taciz Türk kara sularında meydana geldi. Yunan Sahil Güvenlik ekibinin Türk kara suları içerisinde avlanan Türk balıkçıların yakınIna kadar gelmesi ve kara suları sınırını ihlal etmesi kısa süre içinde olayı fark eden Türk Sahil Güvenlik botunu harekete geçirdi.

  UZAKLAŞIR GİBİ YAPIP GERİ DÖNDÜ

  Enez Sahil Güvenlik Komutanlığına bağlı 308 botu kısa süre içinde Semadirek Adası açıklarında bulunan Zürafa Kayalıkları mevkiine gelerek burada 15 dakika süre ile Yunan botunu uzaklaştırmak için etrafında ve yakınında çeşitli manevralar yaptı. Yunan botunun ısrarlara rağmen uzaklaşır gibi yaparak tekrar Türk kara suları içine girmesi ise dikkat çekti.

  BALIKÇILAR GÖRÜNTÜLEDİ

  Yunan botunun balıkçıların üzerine doğru gelmesi esnasında ise Türk Sahil Güvenlik botunun yaptığı manevralarla Yunan botu dalgalar arasında kaldı. Türk Sahil Güvenlik botunun başarısı çevrede bulunan Türk Balıkçıları tarafından anbean görüntülendi. Yaşanan it dalaşı sonrasında Yunan botu kısa sürede uzaklaşarak Yunan kara sularında sorumluluk sahasına ilerledi. Türk-Yunan kara sularında bu tür dalaşların sürekli olarak yaşandığı, yaşanmaması için ise Türk yetkililerin Yunanlı meslektaşları ile yapılan toplantılarda konuyu gündeme getirdiği biliniyor.

  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir