Petrol
91.93
0.14%
Euro
18.4303
-0.63%
Dolar
18.5815
0.06%
Altın
1.021
-0.84%
Borsa
3474
0.00%
Bitcoin
375.331
0.48%
18ºC
İstanbul
Bulutlu 18 C

  Dagerreyotipi nedir

  • 22.03.2012 - 17:00
   Dagerreyotipi nedir

   Dagerreyotipi nedir #1

  Dagerreyotipi gümüş nitratla ışığa duyarlı hale getirilen bakır levhaların, camera obscura içinde 10 ila 20 dakika pozlanarak, cıva buharına tabi tutulup geliştirilmesiyle fotoğrafik görüntü elde etme yöntemidir.


  Sülfür ile gümüş plaka üzerine işlenmesi esasına dayanır.Kalitesi, yüzeyinin pürüzsüzlüğü ile doğru orantılıdır.Zorluğu ve fiyatı, fotoğrafın kapladığı alan arttıkça logaritmik olarak artar.

  Bu tekniğin çekici yanı, teorik olarak sonsuz çözünürlük sağlamasıdır.Tabii ki bu çözünürlük daha önce de belirtildiği üzere, yüzeyin pürüzsüzlüğüne bağlıdır.Örnek olarak, mikroskopla fotoğraftaki ufacık bir şeyi inceleyip, katilin belirlenebilmesi ancak dagerreyotipi uygulanmış bir gümüş plakada gerçekleştirilebilir.

  Pozlama süresi çok uzun olduğundan dolayı, hareketli cisim ya da hareket anında fotoğraf çekmek için uygun bir yöntem değildir.Stüdyoda bu teknikle fotoğraf çekilirken, arkadan sırtınızın ve kolunuzun sabit durmasının kolaylaşması için bağlı oldukları birer aparat mevcuttur.İşte bu yüzden, mevcut tüm fotoğraflardaki insanlar dimdik bir şekilde pozlanmış olarak görülmektedirler.

  Oldukça pahalı bir yöntem olması nedeni ile, ticari olarak dünyada sadece 10 kişi tarafından uygulanmaktadır ve bunun sebebi masrafların herkes tarafından kolaylıkla karşılanamayacak olmasıdır.Özellikle Amerika'da, lüks tüketimin en elit ürünlerinden birisidir.Elit ürün sayılmasının nedenleri olarak; yüzyıllarca saklanabilmesi, maksimum çözünürlüğe sahip olması, gümüşün çekiciliği, renk dokusu ve pahalı olması gibi sebepler düşünülebilir.
  Görüş Bildir