Petrol
99.24
0.01%
Euro
18.5305
-0.01%
Dolar
17.9449
0.04%
Altın
1.032
-0.01%
Borsa
2868
1.37%
Bitcoin
435.873
1.22%
27ºC
İstanbul
Çoğunlukla güneşli 27 C

  Topuklu ayakkabıyla araç kullanmak kaza riskini artırıyor

  Uzun yola çıkacak sürücüler, olası kazalara neden olmamak için terlik ve yüksek topuklu ayakkabıyla araba kullanmamalı.
  • AA
  • 06.08.2017 - 17:18
  Topuklu ayakkabıyla araç kullanmak kaza riskini artırıyor

  Tekirdağ Şoförler Odası Başkanı Şenol Turan, havaların sıcak olması nedeniyle bazı sürücülerin terlikle araç kullanmayı tercih ettiğini ama bunun pedal hakimiyetini azalttığını aktardı.

  Topuklu ayakkabıyla araç kullanmak kaza riskini artırıyor #1

  SICAK HAVALARDA ARAÇ KULLANIRKEN DİKKAT

  Sıcakların yüksek olduğu bu günlerde sürücülerin daha dikkatli olması gerektiğini ifade eden Turan, "Yaz ayları tatil sezonunun olması nedeniyle araçlarıyla yola çıkacak sürücülerin sayısında büyük oranda artış oluyor. Sıcakların yüksek olduğu bu günlerde sürücülerin daha dikkatli olması gerekiyor. Sıcaklıklardan dolayı bazı yollarda erimeler olabileceği için sürücülerin böyle yollarda hızlarını düşürerek seyretmesi gerekmektedir." dedi.

  Turan, sıcak havalarda uzun yola gidecek sürücüler sık sık mola vererek su ve diğer ihtiyaçlarını gidermeleri gerektiğini de hatırlattı.

  Topuklu ayakkabıyla araç kullanmak kaza riskini artırıyor #2

  TOPUKLU AYAKKABI, TERLİK VE YALIN AYAK ARAÇ KULLANILMAMALI

  Topuklu ayakkabı, terlik ve yalın ayak araç kullanmanın tercih edilmemesi gerektiğine vurgu yapan Turan, "Özellikle bayan sürücülerimizin topuklu ayakkabı giymemeleri gerekmektedir. Topuklu ayakkabılarla pedal hakimiyeti kaybedilebilir. Bu yüzden düz tabanlı ayakkabıların tercih edilmesi onlara sürüş kolaylığı sağlayacaktır. Bayan sürücüler bu duruma karşı yanlarında düz tabanlı rahat sürüş sağlayacak ayakkabılar da bulundurmalı. Ayakkabısız veya terlikle araç kullanırken frene basma esnasında sürücünün ayağı kayabilir ve bu durum büyük kazalara sebep olabilir." ifadelerini kullandı.

  Topuklu ayakkabıyla araç kullanmak kaza riskini artırıyor #3

  YEDEK AYAKKABI ÖNERİSİ

  Bayan sürücü Büşra Karagöz de otomobilinde sürekli topuksuz ayakkabı bulundurduğunu dile getirerek "Topuklu ayakkabı veya terlikle gaz ve fren pedallarına basmak zor oluyor. Özellikle terlikler pedalların altına takılabiliyor. Kadınlar için dış görünüş ve özellikle ayakkabı çok önemlidir. Ben kendime göre bu duruma bir çözüm buldum. Gideceğim yere sağ salim varmak, başkalarını da tehlikeye sokmamak için otomobilimde sürekli yedek bir ayakkabı bulunduruyorum. Otomobili kullanacağım zaman topuk boyu normal ayakkabılarımı giyiyorum." diye konuştu.

  Topuklu ayakkabıyla araç kullanmak kaza riskini artırıyor #4


  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir