taraftar değil haberciyiz
Son dakika haberleri Türkiye'nin haber sitesinde.
5.7007
6.3207
1474.63
106785.08
270.227
46135.01

Kadın komutanlar vatan nöbetinde

Jandarma'da görevli kadın personel, ailelerine karşı taşıdıkları sorumlulukların yanı sıra vatandaşların huzur ve güvenliğini sağlamak için de gece gündüz görev yapıyor.

Haber Merkezi | 07.03.2019 - 19:34..
Whatsapp ile paylaş

Jandarma ve Sahil Güvenlik Akademisi Başkanlığı'nda görevli Astsubay Üstçavuş Hatice Kocadayı ile subay okulu ikinci sınıf öğrencisi Seher Cingöz, güvenlik güçlerinin birer ferdi olarak eğitim ve meslek yaşamlarını, kadınların askerliğe ilgisini anlattı.

Kadın komutanlar vatan nöbetinde

Eşinin de jandarma personeli olduğunu belirten Astsubay Üstçavuş Kocadayı, askerlik mesleği hayatlarının her yerine işlediği için evlerinde de belirli bir disiplin ve iş paylaşımı olduğunu ifade etti.

KADIN KOMUTANLAR

Kadınların jandarmayı güzel tanıttığını vurgulayan Kocadayı, "Jandarmamızı güzel tanıttığımızı biliyoruz. Jandarma olarak Türkiye'nin her yerindeyiz. Kadınlarımız da bizi araştırdıkça vatana hizmet etmek için ön saflarda yer almak istiyorlar. Bunun için de tercihleri biz oluyoruz. Yürekleri vatan aşkıyla çarpan, milletine hizmet etmenin onuru ve gururu içerisinde bu mesleği yapmaya hevesli ve istekli kadınlarımızı bekliyoruz." diye konuştu.

En büyük destekçisinin ailesi olduğunu söyleyen Kocadayı, ailesinin her zaman yanında yer aldığını, vatana ve millete hizmet ettiğinden dolayı içlerinde huzur bulunduğunu belirtti.

Kadın komutanlar vatan nöbetinde VİDEO

Kadın komutanlar vatan nöbetinde

KADIN SUBAY OLMAK CEZARET İSTER

Jandarma ve Sahil Güvenlik Akademisi Başkanlığı'ndaki subay okulunda 2. sınıf öğrencisi Seher Cingöz, askerlik mesleğinin çocukluk hayali olduğunu ve sivil yaşamında karşılaştıkları insanların asker olup olmadığını sorduklarını kaydetti.

İzmir Foça Jandarma Komando Okulu ve Eğitim Merkezi Komutanlığı'nda eğitimlere katılan 8'i kadın 419 kursiyer arasında da birinci olan Cingöz, şunları söyledi:

Kadın komutanlar vatan nöbetinde

"Kutsal bir görev için adım attığımız bu yola, mesleğin zorluğunu bilerek çıktık. Kabul etmek gerekir ki komando eğitimi, şartları zor olan bir eğitimdir. Jandarma subayı olmayı seçen biri tüm zorlukları göze almış demektir. Toplumda erkek mesleği gibi görülen bir mesleği yapmaya kalkışmak ve bir kadın subay olmak cesaret ister."

Yaşamı boyunca birçok engelle karşılaştığını ve jandarma subayı olma hedefinden ne olursa olsun vazgeçmediğini dile getiren Cingöz, hedefinin tek ve net olduğunu, sonunda da bunu başardığını ifade etti.

Cingöz, 6 çocuklu ailenin en büyük kızı olduğunu belirterek, "8 Mart Dünya Kadınlar Günü kadınların ekonomik, siyasi ve sosyal başarılarını simgelemektedir. Bu vesileyle ben de JSGA SUEM öğrencisi olarak şehit ve gazilerimizin anneleri ile eşleri başta olmak üzere tüm kadınlarımızın Kadınlar Günü'nü kutluyorum." diye konuştu.

HEM KOMUTAN HEM ANNE

Muş'ta görevli Astsubay Kıdemli Çavuş Sevilay Tan, iş hayatında terör ve kaçakçılıkla mücadelede aktif görev alırken, evde 2.5 yaşındaki oğluna iyi bir anne olmanın çabasını gösteriyor.

Halkın huzuru ve vatanın bölünmez bütünlüğü için terör örgütü PKK ve kaçakçılarla mücadele eden İl Jandarma Komutanlığı'nda görevli 5 kadın astsubay, mesleklerini özveriyle sürdürüyor. Kadın astsubaylar, büro işlerini tamamladıktan sonra Hasköy Gökyazı Jandarma Karakol Komutanlığı önündeki yol uygulamasında, şüphelendikleri kişilerin kimlik bilgilerini sorguluyor ve araçlarda arama yapıyor.

Sürücülere trafikte uymaları gereken kuralları anlatan kadın astsubaylar, yaşanabilecek saldırılara karşı arkadaşlarının güvenliğini de tam donanımlı zırhlı araçla sağlıyor.

Bu astsubaylardan biri olan ve 4 yılı Muş'ta olmak üzere 6 yıldır görevini başarıyla sürdüren bir çocuk annesi Sevilay Tan, mesleğinin yanı sıra annelik görevini de yerine getiriyor.

Tan, mesai saatleri dışındaki zamanını eşi ile geçiriyor, 2.5 yaşındaki oğlu Güney'e hikaye okuyup onunla oyunlar oynuyor.

Hem komutan hem anne VİDEO

Bu reklam google tarafından sağlanıyor?
YORUMLAR (üye olmadan da yorum yapabilirsiniz)
[+] Görüş bildir