Euro
9.6828
0%
Dolar
8.0721
0.02%
Altın
451.59
0.28%
Borsa
1.409
0%
Bitcoin
513.200
0.59%
7ºC
İstanbul
Kısmen güneşli 7 C

  Tüp bebek hangi durumlarda yapılır

  Dr. Ali Osman Koyuncuoğlu tüp bebek tedavisi hakkında bilgi verdi.
  • Haber Merkezi
  • 11.12.2015 - 14:23
  Tüp bebek hangi durumlarda yapılır

  Tüp bebek hangi durumlarda yapılır #1

  Her 100 çiftten 15’i çocuk sahibi olmak için tıbbi yardıma ihtiyaç duymaktadır. Ülkemizde ise ortalama olarak 1.5 milyon çift, kısırlık sorunu yaşamaktadır. Günümüzde teknolojik altyapının gelişmesi ve tüp bebek yöntemlerinin ilerletilmesi sayesinde, kısırlık sorunlarının %80’i yardımcı üreme yöntemleri sayesinde çözüme kavuşturulabilmektedir. Şayet bir çift, 12 ay boyunca korunmasız ve düzenli cinsel ilişkide bulunuyor ancak çocuk sahibi olamıyor ise bir uzmana başvurmak gerekmektedir. Şayet anne adayı 35 yaşından büyük ise bekleme süresi altı ay olmalıdır.

  Kısırlık tedavisi her çifte uygulanan bir yöntem değildir, tüp bebek yöntemine uygunluğuna dair çeşitli testler ve tetkiklerin yapılması gerekmektedir. Bu testler jinekolojik muayeneden ya da tüp bebek uygulama merkezlerinde erkeğe yapılan sperm analizlerini kapsamaktadır. Aynı zamanda yönetmelikler gereği erkeğin bazı enfeksiyonların ya da hastalıkların taşıyıcısı olup olmadığının da anlaşılması için bu testlerin yapılması çok önemlidir.

  TEDAVİYE BAŞLAMADAN ÖNCE YAPILAN TESTLER

  Tüp bebek tedavisi için başvuran çiftlere eş zamanlı olarak araştırılma yapılır. Erkek adaya sperm uygulama merkezlerine gelen çiftlerden erkek bireye ilk olarak sperm tahlili yapılır. Bu tahlil sonrası erkeğin spermi son derece gelişmiş laboratuvar ortamında değerlendirilir. Bu sayede sorunun erkek kaynaklı olup olmadığı araştırılır. Anne adayı için ise; adet düzenleri, rahim filmi ve hormon analizleri yapılmaktadır. Bunun dışında iki aday için de enfeksiyon araştırmaları yapılır.

  TÜP BEBEK TEDAVİSİNE KARAR VERME ZAMANI

  Tüp bebek tedavisi doğal yollardan çocuk sahibi olamayan çiftlere çocuk sahibi olma şansı yaratan bir tedavidir. Yardımcı üreme yöntemleri arasında en başarılı ve en yaygın olarak uygulanan tedavidir. Şayet anne adayı 35 yaşından büyük ise ve doğal yollardan hamilelik sağlayamadıysa altı ay bekledikten sonra zaman kaybetmeden bir uzmana başvurmalıdır. 35 yaşından küçük olan anne adayları ise doğal yollardan gebe kalmak için 1 sene beklemeli ve gebelik sağlanamıyor ise bir uzmana başvurulmalıdır. Kadının 40 yaş ve üzerinde olması durumunda ise menopoz riski söz konusu olduğu için bekleme süresi olmadan, doktora başvurmak gerekmektedir.

  TÜP BEBEK KİMLERE UYGULANIR

  - Açıklanamayan kısırlık durumunda

  - Tüplerin her ikisinin de tıkalı olması durumunda

  - Yumurtlama bozuklukları, ileri derece polikistik over sendromu durumunda

  - Endometriyozis hastalığı ,endometriyoma (çikolata kistleri) durumunda

  - Sperm kalite bozuklukları, azospermide

  - Servikal etken tespit edildiğinde

  - İmmunolojik etkenler söz konusu ise uygulanır.

  Kaynak: https://www.tupbebekailesi.com

  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir