Euro
9.0149
0.44%
Dolar
7.4097
0.57%
Altın
442.21
-0.22%
Borsa
1.542
-0.59%
Bitcoin
249.717
4.29%
10ºC
İstanbul
Yer yer bulutlu 10 C
  Minima dizisi Lydia Pyne ile başlıyor: Kitaplık

  Minima dizisi Lydia Pyne ile başlıyor: Kitaplık

  Kitaplık, okuma kültürünün maddi bir nesnesi olarak kitaplık aracılığıyla bizi kısa bir gezintiye çıkarıyor.
  • Özel İçerik
  • 26.02.2019 - 14:07
  • Güncelleme : 26.02.2019 - 14:07

  Minima dizisi Lydia Pyne ile başlıyor: Kitaplık #1

  Kitaplar evinizin hangi kısmında? Neye göre sınıflandırıyorsunuz kitaplarınızı? Başkalarının veya büyük kurumların kitapları nasıl düzenlediğine hiç dikkat ettiniz mi? Bunun gibi pek çok sorunun cevabını içeren Kitaplık, İthaki Yayınları, “ince şeylerin hatırını gözetmeye çalışan" minima kurgu dışı dizilerinin ilk kitabı olarak yayımlandı.

  Minima dizisi Lydia Pyne ile başlıyor: Kitaplık #2

  (Lydia Pyne)

  KİTAPLIK

  Girişteki gibi pek çok sorunun cevabına ulaşmak için başvurulacak bir rehber, Kitaplık. Antropoloh ve Tarihçi Lydia Pyne, bu soruların insanlık tarihi boyunca hep sorgulandığını belirtiyor. Antik Roma dünyasından başlayarak Ortaçağ katedrallerindeki zincirli kitaplıklara, 20. yüzyıl başında New York’ta inşa edilen muazzam halk kütüphanesinin devasa raflıklarından günümüzde pek çoğumuzun evine girmiş çeşitli tarzdaki kişisel kitaplıklara kadar uzanan geniş bir sahayı ele alıyor Pyne.

  Anlatımına edebiyattan anekdotlar da düşen Pyne, bir kitaplıktan yola çıkarak hayata bakış açımıza bir ayna tutuyor. Ayrıca dijital aygıtların ve kaynakların yaygınlaşmasına rağmen, gerek bir mecaz gerek somut bir nesne olarak önemini devam ettiren kitaplık üzerinde düşünmeye çağırıyor bizi.

  Yalnızca kitap kültürüne ve tarihine merak salan tutkunların değil, kitap okuyan herkesin sayfalarını ilgiyle karıştıracağı, kitapla kurduğu ilişkiyi düşünmek için faydalanabileceği bir çalışma bu. Kitaplık’ı okuduktan sonra onları sakladığınız yerlere, yani kitaplıklara farklı bir gözle bakacaksınız.

  Minima dizisi Lydia Pyne ile başlıyor: Kitaplık #3

  Kitaplık

  Lydia Ryne

  İthaki Yay.

  S.: 120

  Kitabı satın almak için tıklayınız: idefix

  *

  Damla Karakuş

  damla.karakus@ensonhaber.com

  Instagram: biyografivekitap

  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir