Nice, Filistin'e destek veren Youcef Atal'ı kadro dışı bıraktı
ensonhaber.com

İsrail, savaş kurallarını hiçe sayarak Filistin'de bulunan bir hastaneyi bombalamış ve bunun sonucunda en az 500 kişi hayatını kaybetmişti.

'Düşünce özgürlüğü' terimini her fırsatta insanların gözüne sokan Avrupa ise Müslüman futbolcuların Filistin'i desteklemesine engel olmaya devam ediyor.

Atal kadro dışı kaldı

Fransa ekibi Nice, sosyal medyadan Filistin'e destek mesajı paylaşan Cezayirli futbolcusu Youcef Atal'ın kadro dışı bırakıldığını açıkladı.

OGC Nice'in itibarı ve birliğinin, tüm çalışanlarının kurum tarafından savunulan değerlerle uyumlu olması gereken davranışlarının bir sonucu olduğunu vurgulamak isteriz.

Geçtiğimiz cuma günü yayınladığı mesajda olduğu gibi OGC Nice, barışın diğer tüm hususlara üstün gelmesini sağlama konusundaki kararlılığını yinelemiştir.'

27 yaşındaki milli futbolcu, 5 yıldır Nice takımında forma giyiyordu.

Ne olmuştu?

Atal, Filistinli bir vaizin "Yahudiler için kara bir gün" yaşatması için dua ettiği ve İsrail'e "taş atan" Gazzelilerin "eline" destek vermesini istediği bir video paylaşmıştı.

Bu mesajlar Fransa Futbol Federasyonu (FFF) Başkanı Philippe Diallo'nun tepkisini çekmiş, Diallo bu mesajları "spor etiğine aykırı" olarak değerlendirmiş ve hem Nice Belediye Başkanı Christian Estrosi'yi hem de Fransız Yahudi kurumlarını, kovuşturma için bir ön adım olabilecek bir soruşturma çağrısında bulunmaya sevk etmişti.

Almanya'da da benzer karar

Almanya 1. Futbol Ligi'nde (Bundesliga) mücadele eden Mainz 05 takımı da Filistin'e destek veren sosyal medya paylaşımı nedeniyle futbolcusu Anwar El Ghazi'yi kadro dışı bıraktığını duyurmuştu.