ensonhaber.com

Süper Lig'in 12. haftasında lider Galatasaray deplasmanda Hatayspor'a 2-1 yenildi ve ligde bu sezon ilk mağlubiyetini aldı.

Ev sahibi takımın gollerini 14'te Rivas, 55'te Ze Lamkel attı. Sarı kırmızılıların tek golü ise 28'de Wilfired Zaha'dan geldi.

Galatasaray 31 puanda kaldı. Hatayspor ise puanını 17 yaptı.

Mücadelenin ardından ise Galatasaray Teknik Direktörü Okan Buruk, açıklamalarda bulundu.

"Üretken olabilirdik"

Daha üretken olabileceklerini belirten Buruk, şunları dedi:

Beklediğimiz bir oyun oldu. Hatayspor kendi yarı sahasında bekledi ve geçişleri deneyecekti. Tüm maçlar böyle oldu. İlk gol, özellikle gelen yüksek top, kenara indirmemiz... Pozisyon yokken gol yedik. İkinci golde de biz pozisyon üretecekken topu kaptırdık, dönüşte de yanlış hamleler yaptık öne doğru. Hatayspor taktik faulleri çok iyi yaptı, hakem de kimseye kart göstermedi. Oyun içi taktik fauller deneyebilirdik. Geriye düştük, üretmeye çalıştık. Daha iyi şeyler yapabilirdik. Son 20 dakika rakip çok yarı sahasına çekildi. Üretken olabilirdik.

"Kendi kalitemizin altında oynadık"

Okan Buruk, kalitelerinin altında kaldıklarını belirterek, şu ifadeleri kullandı:

Hücum hamleleri yaptık. Çok pozisyon üretmeyi hayal ettik ama yapamadık. Hatayspor'u kutluyorum. Bir planları ve ona uygun oyuncuları vardı, bunu uyguladılar. Maçın başından sonuna top bizdeydi. Zemin kötüydü, pas için uygun değildi. Oyunu daha hızlı oynamalıydık. Daha çok üretebilirdik. Kendi kalitemizin altında oynadık.

"Penaltı pozisyonları var"

Penaltı pozisyonlarının olduğunu söyleyen Buruk, şu sözleri sarf etti:

Penaltı pozisyonları var. Bunlar değerlendirilecektir. Kaybettiğimiz için üzgünüz. Rakibi tebrik ediyoruz. Sonraki maçlarda daha iyisini yapmaya çalışacağız. Yoğun tempodan geçiyoruz. Bu tempoda kazanmak zor. Kazanamadığımız için üzgünüz.

"İlk mağlubiyetimiz"

Maçın ardından düzenlenen basın toplantısında konuşan Galatasaray Teknik Direktörü Okan Buruk, bugün rakiplerinin ne oynayacağını bildiklerini belirterek şöyle dedi:

"Genelde kendi sahasında savunup geçiş kollayacağını biliyorduk. Maçın bütün bölümü de zaten bu oldu. Çok büyük fırsatlar vermedik ama gelen fırsatları da iyi bir şekilde kalemizin içine attılar. Top bizdeydi, oyun hızını, pas hızını daha yükseltebilirdik. İlk yarı başlangıcımız iyiydi ama devamında gol yedik. İkinci yarı başlangıcımız çok iyiydi ama devamında biz oynarken, pozisyona girerken kaptırdığımız topla gol yedik. Bunların devamlarında da maçın sonunda daha iyi bir reaksiyon verebilirdik. Oyuncu değişiklikleri yaptık, hücumda daha fazla çoğaldık üretemedik. 2 tane penaltı pozisyonu var, değerlendirilecektir. Ancak günün sonunda kaybettiğimiz için üzüntülüyüz. Hatayspor'u tebrik ediyoruz, mücadele ettiler. İstedikleri oyun ortaya çıktı. İlk mağlubiyetimiz. Daha iyisini yapabilir miyiz, yaparız. Yoğun bir tempodan geçiyoruz. Tabii ki yorgunluklar belli noktada ortaya çıktı"

"Hedefimiz şampiyon olmak"

Şampiyonlar Ligi maçının daha ağır ve yorucu olduğunu kaydeden Buruk, şu ifadelerini kullandı:

"Maç 3 gün sonraya konuldu. Belki pazar günü de bu maçı oynayabilirdik. Genel olarak Avrupa'da oynayan takımların bazıları 3 gün, bazıları 4 gün dinleniyor. Biz hep genelde 3 gün dinlenerek maçlara çıkıyoruz. Onun yanında bu periyot içerisinde hedefimiz tabii lider olmak, şampiyon olmak. Şampiyonluk yolunda hep kazanmak istiyoruz, 10 maçtır kazanıyorduk. Bu maçı da kazanıp araya girmek istiyorduk ama maalesef bu olmadı. Oyun bizim elimizdeyken yaptığımız hatalar rakibe yaradı. Rakibimiz maçın sonuna doğru kale önüne kadar çekildiler. Biz burada daha üretken olabilirdik. Burada kendimizi de üretme anlamında sonlandırma anlamında tekrar gözden geçirmemiz gerekiyor"

"Daha iyi olmamız gerekirdi"

Mağlubiyette öncelikle kendilerinin sorumlu olduğunu dile getiren Buruk, şöyle dedi:

"Yani maçı hiçbir şekilde hakem penaltıları vermedi, onun yüzünden kaybettik diyemeyiz. Genel olarak baktığımızda hakem oyunun yavaşlamasına izin verdi. Yani bu mağlubiyet hakem hatalarından dolayı oldu demek istemiyorum. Biz daha iyi olmamız gerekirdi, daha iyi oynamamız gerekirdi. Önce kendimi sorgulayacağım ama sonra hakem hatalarına bakacağız. Belki o penaltı pozisyonları verilse maçı çevirebilirdik ama verilmedi"

"Bu tür sonuçlar olacaktır"

Ligde şu anda lider olduklarının hatırlatan Buruk şu cümleleri kurdu:

"Bu puanla buraya girmek önemli. O yüzden istediğimiz yerdeyiz aslında. Bu maçı da kazanarak araya girmek istiyorduk. Puan farkını açma şansımız vardı ama bunu başaramadık. Şampiyonlar Ligi'nde de 4 puanla son 2 maça girdik. Burada da kazanıp, gruptan çıkma şansımız devam ediyor. 2 kulvarda da emin adımlarla yürüyoruz. Tabii ki bu tür kazalar olacak. Çünkü çok yoğun maç temposundan geçiyoruz. Oyuncularımızın yorgunlukları, sakatlıkları oluyor. Burada da bu tür sonuçlar olacaktır. Önemli olan buradan tekrar bizim kazanarak geri dönmemiz. Takımıma bu anlamda güveniyorum. Milli Takım arası bize iyi gelecek diye düşünüyorum"