TFF, VAR kayıtlarını açıklamayacak

Süper Lig'in 16. haftasında oynanan Fenerbahçe-Beşiktaş derbisinin ardından başlayan VAR kayıtlarının yayınlanıp yayınlanmayacağına ilişkin tartışmalara TFF nokta koydu.

Beşiktaş, 3-1 yenildiği derbi sonrasında Vida ve Nkoudou'ya penaltı yapıldığını ve VAR'ın bu pozisyonlarda neden hakem Cüneyt Çakır'ı uyarmadığını sorgulamış, VAR kayıtlarının açıklanmasını talep etmişti.

MEVCUT KULLANIMI DEVAM EDECEK

Dün akşam resmi sitesinden bir açıklama yapan siyah-beyazlı kulüp, TFF'ye son kez çağrı yaparak 24 saat içinde VAR kayıtlarının kamuoyuyla paylaşılmaması durumunda savcılığa suç duyurusunda bulunacaklarını duyurdu.

Beşiktaş'a cevap veren TFF, VAR kayıtlarının açıklanmayacağını, sadece eğitim amaçlı kullanılmaya devam edileceğini ifade etti.

TFF'nin resmi sitesinden yapılan açıklama şöyle:

"Video Yardımcı Hakem Sistemi (VAR) uygulamaları kapsamındaki kayıtların paylaşımı hakkında son günlerde oluşan gündem üzerine bir açıklama yapma zorunluluğu doğmuştur.

Türkiye Futbol Federasyonu, FIFA ve Uluslararası Futbol Birliği Kurulu (IFAB) arasında 02.03.2017 tarihinde yapılan protokol üzerine, TFF Yönetim Kurulu'nun aldığı kararla Video Yardımcı Hakem (VAR) uygulamasına 2017-2018 sezonu TFF 1. Lig Play-Off müsabakaları ile başlanmış, sistem 2018-2019 sezonuyla birlikte Süper Lig, TFF Süper Kupa ve son 16 turundan itibaren Ziraat Türkiye Kupası'nda da uygulamaya konulmuştur.

Futbol Oyun Kuralları VAR Protokolü'nde yer alan ve IFAB'ın ülke Federasyonları Hakem Kurulları'na sirküle ettiği VAR Uygulamaları El Kitapçığı'nın VAR kayıtlarının kamuoyu ile paylaşılamayacağına ilişkin düzenlemelerine göre, VAR kayıtlarının sadece eğitim amaçlı kullanılması uygulamasına devam edilmektedir.

Ayrıca kayıtların paylaşılmamasını tavsiye eden IFAB tarafından yapılan açıklamalarda, bu husustaki nihai kararın ülke Federasyonlarına ait olduğu belirtilmiştir. Bu kapsamdaki uygulama Avrupa ülkelerinin büyük bir çoğunluğunda olduğu gibi mevcut şekliyle sürdürülecektir.

Kaldı ki; Federasyonumuz gerek IFAB, gerekse VAR'ın uygulandığı ülke Federasyonları ile yakın temasta olup bu ülkelerdeki çalışmaları yakından takip etmektedir ve olası gelişmelere sistemin adapte edileceğinden kimsenin şüphesi olmamalıdır. Değerli kamuoyunun bilgilerine saygıyla duyurulur."

Beşiktaş'tan TFF'ye ek süre

TFF, VAR kayıtlarını açıklamayacak