Şenol Güneş: Fizik, moral ve iman gücümüzü kullanacağız
İHA

A Milli Futbol Takımımız, 2022 FIFA Dünya Kupası Avrupa Elemeleri G Grubu’ndaki 2. maçında bu akşam saat 20.00’de İspanya’nın Malaga kentindeki La Rosaleda Stadyumu’nda Norveç ile karşı karşıya gelecek.

"NORVEÇ GÜÇLÜ BİR TAKIM"

Maç öncesinde düzenlenen basın toplantısında konuşan A Milli Futbol Takımı Teknik Direktörü Şenol Güneş, "Gruptaki ikinci maçımızı Norveç’le Malaga’da oynayacağız. Bizim için İstanbul’daki maçtan sonra buraya gelmek, iklim olarak farklı bir dünyaya gelmek gibi oldu. İnsanlar plajlarda insanları görüyoruz, denizde tatil yapıyorlar. Bir gün önce de Olimpiyat’ta kar yağıyordu. Güçlü bir takımla oynayacağız. Norveç güçlü bir takım. Norveç’in son yıllarda yükselen bir değeri var. Genç, çok yetenekli, dünya çapında oyuncularını piyasaya sürdüler. Takım oyununu iyi oynuyorlar, fizik gücünü iyi kullanıyorlar. Hücumdaki oyuncularının bireysel özellikleriyle sonuç alabilecek bir takım. Kıran kırana maç olacaktır. Hollanda maçı ne kadar önemliyse, bu maç da o kadar önemli olacak. Hollanda galibiyeti sonrası buradan alacağımız sonuç yarıştaki avantajlarımı daha artırabilir. Bunun için çok çalışmamız gerekiyor. Zorluklarını biliyoruz. Gücümüzün var olduğunu her zaman söyledik. Bütün zorlukları aşarak bir yere geleceğiz. Yarınki müsabakaya hazırız" diye konuştu.

Şenol Güneş: Fizik, moral ve iman gücümüzü kullanacağız-Video

Şenol Güneş: Fizik, moral ve iman gücümüzü kullanacağız

4 OYUNCU MAÇTA YER ALAMAYACAK

Norveç maçında 4 futbolcudan yararlanamayacaklarını açıklayan Güneş, "Kampın ilk gününde İrfan Can ve Nazım çıkmak zorundaydı. Daha sonra Zeki çıktı. Merih de düzelmediği için toplam 4 oyuncumuz yok. Burada olanlar arasında da 1-2 sorunumuz var. Şartlar ne olursa olsun sahaya çıkacak oyuncularımızın yürekten ülkemizi iyi temsil edeceğini, kendilerine ait futbol değerlerini ortaya koyacağını ve ülkenin beklentisine cevap vereceğini düşünüyorum. İnşallah düşündüğümüz sonucu da alırız" şeklinde konuştu.

Şenol Güneş: Fizik, moral ve iman gücümüzü kullanacağız

"HEM FİZİK HEM MORAL HEM DE İMAN GÜCÜMÜZÜ KULLANACAĞIZ"

Şansız bir takım olduklarını ifade eden deneyimli teknik adam, "Bazen önünüze çıkan sorunlar, engeller, aştığınız zaman sizin lehinize olur. Üst üste 2 güçlü rakiple oynayacağız. Daha önce de benzer şeyleri yaşadık. Rakibimiz de Cebelitarık ile maçları olduğu için yarım saatlik yolda kampa girdi. Bizi bekliyor. Bana göre bunlar doğru şeyler değil. Fiziksel olarak güçlü bir rakibe karşı oynadık, seyahat yaptık. Rakibimiz de daha güçsüz bir takıma karşı oynadı. Onlar da maçın ciddiyetini biliyor. Biz de hem fizik hem moral hem de iman gücümüzü kullanacağız" değerlendirmesinde bulundu.

Şenol Güneş: Fizik, moral ve iman gücümüzü kullanacağız

"MİLLİ TAKIM DÜZEYİNDE DAHA GÜZEL BİR OLAY YOK"

Dünya Kupası’nın futbolun en üst organizasyonu olduğunu vurgulayan Şenol Güneş, "Milli takım düzeyinde bundan daha güzel bir olay yok. Bu, oyuncunun, kulüplerin, ülkelerin kendisini gösterebileceği, ekonomik boyutu da olan büyük bir dünyaya gireceğiz. Burada olmak bizi çok mutlu eder. Hedefimizi bunun üzerine çizdik. Hollanda ve Norveç de bunu düşünüyor. Onlar da liderliği kovalıyor. Mutlaka Dünya Kupası’na gitmemiz gerekiyor. İnşallah başarırız. Elimizden gelen gayreti göstereceğiz. Bütün oyuncular buna kilitlendi. Yönetim kurulu olağanüstü destek veriyor. Genel intiba olarak takımın havası çok iyi. Başından beri bir aile, takım havasını kurmaya çalıştık. Her katılan arkadaş bu işin bir parçası oluyor. Türkiye ailesinin bir ferdiyiz, onları temsil ediyoruz. Buraya umutlu geldik, mutlu dönmek istiyoruz" açıklamasında bulundu.

Şenol Güneş: Fizik, moral ve iman gücümüzü kullanacağız

"ÇOK SAYIDA, DAHA KALİTELİ OYUNCULAR HAZIRLAMALIYIZ"

Türkiye’nin planlı bir şekilde oyuncu yetiştirmesi gerektiğini söyleyen Güneş, "Avrupa’daki oyuncularımızın çoğu 4 büyüklerimizden giden isimler. Biz dışarı gönderdik. Şartlar itibarıyla oyuncu üretebiliyoruz. Daha iyi şartlarda daha iyi eğitimle yatırımları da yaparak çok sayıda, daha kaliteli ve dünya çağında oyuncular hazırlamak lazım. Şu halimizle de bir işler yaptığımızı düşünüyoruz. Sürdürülebilir olması için ilkeleri, prensipleri ve planları birlikte ortaya koyup, biraz zahmetli bir yatırım yapmamız gerekiyor. Zaman ve sabır çok önemli. Aklı ön plana koyarak üretim yapacağımızı düşünüyoruz. Oyuncularımız da profesyonellik olarak gayet iyiler. Aldığım oyuncular karakter ve yetenek olarak iyiler" şeklinde konuştu.

Şenol Güneş: Fizik, moral ve iman gücümüzü kullanacağız

"HİÇBİR MAZERET BİZİ ENGELLEMEYECEK"

Pandemi döneminde olduklarını, bunun yanında futbolcu sorunları, UEFA’nın koyduğu şartlar ve ona bağlı sorunlar ve ülkelerin koyduğu kurallar olduğunu ifade eden Şenol Güneş, "Norveç’in buraya gelme sebebi, kendi ülkesinin devlet buna izin vermemesi. Daha önce hükmen mağlup olmuştu, şimdi tam tersine avantaj verdiler. İki maçı üst üste burada oynuyor. Biz de bundan sonraki maçlarımızı Kazakistan’a alacağız ki oraya gelsinler. Bütün uygulamalarda bize sorunlar çıkartılıyor. Diğer takımlar için de çıkabilir. Oyuncularımızın hiçbir şeyden etkilenmeden işlerini iyi yapmasını bekliyorum. Hiçbir mazeret bizi engellemeyecek. Çok çalışacağız" dedi.

Şenol Güneş: Fizik, moral ve iman gücümüzü kullanacağız

"MİLLİ TAKIMA GELEBİLECEK KALECİLER DE VAR"

Kaleci pozisyonunda seçeneklerin çok fazla olduğunu ve seçmek zorlanıp, zorlanmadığının sorulması üzerine deneyimli teknik adam, "Şu anda kadroya çağırabileceğimiz genç kaleci arkadaşlarımız var. Hangisini oynatsak en iyisini yapacağını düşünüyorum. Buraya 3 değil 4 kaleci ile geldim. Aslında 3 kaleci yeterliydi. Hepsi bir bütün. Aynı duygu ve düşünceyi paylaşıyorlar. Hangisi oynuyorsa, diğerleri ona destek oluyor. Oynamayanların küskünlüğü olmuyor. Kulüplerinde oynayan ve milli takıma gelebilecek kaleciler de var. Memnunum. Bizim zamanımızda kaleci bulmak zordu. Çağırdığımız kaleciyi de kampa getirmek zordu. Herkes kaç tane yiyeceğiz diye korkardı. Şimdiki kalecilerimiz hem kaleyi dolduruyor hem de kişilikleriyle güven veriyorlar. Kalecilerimiz her geçen gün iyiye gidiyorlar" diye cevap verdi.

Şenol Güneş: Fizik, moral ve iman gücümüzü kullanacağız

Güneş, Fransız ekibi Lille takımının 3 oyuncu için zorluk çıkardığını ifade eden Şenol Güneş, "Dışarıya izin verilmeyeceği söyleniyordu. Orada Servet Bey UEFA ile görüştü. Başta Dışişleri Bakanımız olmak üzere, devlet erkanının çok üstün bir katkısı oldu. Oyuncularımızın gelmesine katkı yaptılar. Bu da bir problem yani" diyerek sözlerini tamamladı.

Şenol Güneş: Fizik, moral ve iman gücümüzü kullanacağız

Şenol Güneş: Fizik, moral ve iman gücümüzü kullanacağız

Şenol Güneş: Fizik, moral ve iman gücümüzü kullanacağız

Şenol Güneş: Fizik, moral ve iman gücümüzü kullanacağız

Şenol Güneş: Fizik, moral ve iman gücümüzü kullanacağız

Haber Kaynağı: İhlas Haber Ajansı (İHA)