taraftar değil haberciyiz
Son dakika haberleri Türkiye'nin haber sitesinde.
5.8041
6.4598
1488.52
97886.36
278.022
47135.24

Kudüs’ün surlarına ABD ve İsrail bayrakları yansıtıldı

ABD’nin Tel Aviv Büyükelçiliği’nin Kudüs'e taşınmasının birinci yıl dönümü sebebiyle, işgal altındaki Doğu Kudüs’ün Eski Şehir bölgesini çevreleyen tarihi surlara, ABD ve İsrail bayrakları yansıtıldı.

AA | 15.05.2019 - 05:12..
Whatsapp ile paylaş

İsrail’e bağlı Kudüs Belediyesi, Eski Şehir’in etrafındaki surların batı Kudüs tarafında kalan kısımlarına, ışıklandırma sistemi ile ABD ve İsrail bayrakları yansıttı.

Mescid-i Aksa’nın da içinde bulunduğu Eski Şehir’i çevreleyen surların yanı sıra kutsal şehirdeki birçok simge, alana da aynı şekilde bayraklar yansıtıldı.

Kudüs’ün surlarına ABD ve İsrail bayrakları yansıtıldı

TÖREN DÜZENLENDİ

İsrail Başbakanlık Basın Ofisi’nden yapılan yazılı açıklamaya göre, Kudüs Belediyesi tarafından ABD’nin büyükelçiliğinin Kudüs’e taşınmasının birinci yıl dönümü nedeniyle bir kutlama töreni düzenlendi.

Törende konuşma yapan Kudüs Belediye Başkanı Moshe Lion, “ABD, büyükelçiliğini ebedi başkentimiz ve İsrail devletindeki elçilikler için tek uygun yer olan Kudüs'e taşıyan ilk ülkedir. ABD’deki dostlarımızı kucaklıyoruz. Başkan Donald Trump ve Büyükelçi David Friedman siz gerçek dostlarsınız.” dedi.

Doğu Kudüs'ü 5 Haziran 1967'de işgal eden İsrail, 1980'de tek taraflı olarak kentin doğusunu ve batısını "birleşik başkenti" ilan etti.

KUDÜS'TEKİ YARIM ASIRLIK İŞGAL

Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi (BGMK) 1980'de kabul ettiği 478 sayılı kararla, İsrail'in ilhak ve başkent ilanını geçersiz saydı. BMGK kararı çerçevesinde, ABD dahil uluslararası toplum Doğu Kudüs'ün işgal altında olduğunu kabul ediyor. İsrail yönetimini tanıyan tüm ülkelerin büyükelçilikleri Tel Aviv'de bulunuyor. Hiçbir ülke, Kudüs'ü ya da doğu ve batı bölümlerini başkent olarak kabul etmiyor.

ABD, Trump'ın hamlesiyle Kudüs'ü, İsrail'in başkenti olarak tanıyan ilk ülke oldu.

Bu reklam google tarafından sağlanıyor?
YORUMLAR (üye olmadan da yorum yapabilirsiniz)
[+] Görüş bildir