Euro
10.0238
-0.13%
Dolar
8.441
0.03%
Altın
491.93
-0.06%
Borsa
1.393
0.09%
Bitcoin
337.965
-2.35%
25ºC
İstanbul
Açık 25 C

  ABD'li oyuncu 'Easy Rider' Peter Fonda öldü

  Kült film 'Easy Rider' ile ün yapan Amerikalı oyuncu Peter Fonda, 79 yaşında hayatını kaybetti.
  • AA
  • 18.08.2019 - 05:03
  ABD'li oyuncu 'Easy Rider' Peter Fonda öldü

  "Easy Rider" filminin oyuncu, yapımcı ve senaristlerinden ABD'li oyuncu Peter Fonda, hayatını kaybetti. Hollywood efsanesi Henry Fonda'nın oğlu, aktris Jane Fonda'nın kardeşi ve aktris Bridget Fonda'nın babası olan Peter Fonda'nın, akciğer kanserine bağlı solunum yetmezliği nedeniyle öldüğü açıklandı.

  ABD li oyuncu Easy Rider Peter Fonda öldü #1

  "TATLI VE ZARİF BİR ADAMI KAYBETTİK"

  Fonda'nın ailesi, "Bu tatlı ve zarif adamı kaybetmenin yasını tutarken diğer yandan herkesin onun dizginlenemez ruhunu ve yaşam sevgisini kutlamasını istiyoruz. Lütfen, Peter'in şerefine, özgürlük için birer kadeh kaldırın." açıklamasında bulundu.

  Çok üzgün olduğunu belirten ablası Jane Fonda da yayınladığı açıklamada, "O benim iyi kalpli küçük kardeşimdi. Ailenin konuşkanıydı. Son günlerini çok güzel bir şekilde birlikte geçirdik, gülerek gitti." dedi.

  ABD li oyuncu Easy Rider Peter Fonda öldü #2

  HOPPER VE NİCHOLSON İLE "EASY RİDER"

  Hollywood'un en ünlü ailelerinden birinin üyesi olan Peter Fonda, 1969 yılında Dennis Hopper imzalı "Easy Rider" filmindeki "Captain America" karakterini canlandırarak kendi de üne kavuşmuştu. Filmin başrollerini Dennis Hopper ve Jack Nicholson ile paylaşan Fonda, özgürlük arayışı içinde ABD'nin güneybatısında gezen iki motorsikletliden birini oynuyordu.

  ABD li oyuncu Easy Rider Peter Fonda öldü #3

  YERLEŞİK DÜZEN KARŞITLARININ SİMGESİ OLDU

  1960'lı yılların sonundaki yerleşik düzen karşıtı hareketin simge filmlerinden biri haline gelen "Easy Rider", Nicholson'a En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu dalında, Fonda, Hopper ve Terry Southern'e de En İyi Orijinal Senaryo dalında birer Oscar adaylığı getirdi. ABD'de bağımsız sinemanın çıkış filmlerinden biri olarak da kabul edilen "Easy Rider" 400 bin dolara mal olurken, sadece ABD'de 42 milyon dolara yakın gişe hasılatı yaptı.

  ABD li oyuncu Easy Rider Peter Fonda öldü #4

  YER ALDIĞI DİĞER PROJELER

  Peter Fonda, yönetmen olarak da 1970 yapımı "The Hired Hand" adlı western filmi ve 1973'te gösterime giren "Idaho Transfer" adlı bilimkurgu filmiyle kariyerini sürdürdü. "Ulee'nin Altını" adlı filmdeki rolü ile de 1998 Oscar Ödülleri'nde En İyi Erkek Oyuncu dalında aday gösterildi.

  ABD li oyuncu Easy Rider Peter Fonda öldü #5

  ABD li oyuncu Easy Rider Peter Fonda öldü #6

  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir